اقامت قبرس شمالی

قبرس شمالی از جمله کشورهایی است که به واسطه نزدیکی به ایران و برخورداری از شرایط آسان اخذ اقامت دائم یا موقت گزینه قابل توجهی برای مهاجرت به شمار می‌رود. دریافت اجازه مهاجرت به قبرس شمالی با روش‌های مختلفی امکان پذیر است. با این حال، اخذ مهاجرت به این کشور مستلزم آشنایی با آن و آگاهی از شرایط و ویژگی‌های عمومی این کشور است.

اطلاعات عمومی درباره قبرس شمالی

آیا مایل هستید به قبرس شمالی مهاجرت کنید؟آیا میدانید برای مهاجرت به قبرس شمالی از چه طریقی میتوانید اقدام کنید؟

قبرس جزیره ای است کم جمیعت با مناظری زیبا و مناطق توریستی مختلف که سالانه از نقاط مختلف دنیا مردم زیادی را به خود جذب میکند و یکی از نقاط مهم گردشگری در سواحل مدیترانه است . کشور قبرس شمالی دارای ۳ دانشگاه دولتی و ۵ دانشگاه غیره دولتی(خصوصی) است. دانشگاهای قبرس شمالی دررشته هایی مثل:داروسازی,پزشکی,روانشناسی و معماری دارای رتبه بندی بالا می باشدو سالانه دانشجویان زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب میکند. قبرس جزیره ای است با آب و هوای معتدل مدیترانه ای که دارای زمستان های کوتاه است که از اواخر ماه دسامبر شروع شده تا اوایل ماه مارچ ادامه دارد. رطوبت نسبی هوا در زمستان ما بین ۶۰ تا ۸۰ درصد است و در تابستان بین ۴۰% تا ۶۰% است. در قبرس شمالی بناهای تاریخی و معماری روم و یونان باستان به چشم میخورد که مورد توجه مهاجران و توریست ها قرار میگیرد .

در سال های اخیر کشور قبرس شمالی به دلیل داشتن سواحل نیلگون مدیترانه ای ، طبیعتی بکر و آب و هوای معتدل و آفتابی در بیشتر روزهای سال مورد توجه ساکنین کشور هایی همچون روسیه ، اکراین، و ساکنین قاره ی اروپا قرار گرفته ؛ این امر بستر مناسبی را برای ساخت و ساز پروژه های مسکونی و تفریحی ایجاد کرده است و بازار ملک را رونق بخشیده است و بر طبق اظهارات دولت کشور خود مختار قبرس شما درصد افزایش قیمت ملک را سالانه در حدود 10 % است . از طرفی به علت پایین تر بودن هزینه های زندگی و قیمت ملک در این کشور در مقایسه با همتاهای اروپایی خود سرمایه گذاران و توریست های بیشتری را به خود جذب کرده است .

از نقاط قوت نوع ارز رایج استفاده شده در داد و ستد ملک در این جزیره ی مدیترانه ای می باشد که پوند انگلیس می باشد که این موضوع خود به تنهایی به دلیل داشتن ارزشی بالا و بودن ریسک از سرمایه ی افراد محافظت می کند . از دیگر نکات سودمندی سرمایه گذاری در این کشور بازگشت سریع سرمایه اولیه ی شخص سرمایه گذار به علت وجود تورم در قیمت ملک و همچنین از طریق اجاره ی ملک می باشد به صورتی که بسیاری از شرکت های سازنده به خریداران خود ضمانت اجاره بین دو تا سه سال می دهند . همچنین ناگفته نماند سرمایه گذاران در قبرس نیازی به پرداخت کل قیمت ملک را به صورت یکجا ندارند و با امکاناتی که شرکت های سازنده فراهم کرده اند خریداران می توانند به صورت اقساط بین 3 تا 7 سال بدون بهره و یا درصد بهره ی بسیار ناچیز ، فقط با پرداخت 25 % قیمت ملک صاحب خانه شوند و کلید خانه ی خود تحویل گرفته و اجاره دهند که این امر موجب تامین بخشی از اقساط خانه میشود.هزینه های روزمره زندگی در قبرس شمالی


دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق کار

لازم است علاقه‌مندان به دریافت اقامت از طریق کار اطلاع داشته باشند که انجام این امر مستلزم دریافت دعوت‌نامه شغلی است. این نوع دعوت‌نامه باید از طرف یکی از سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر قبرس شمالی صادر شده و به تأئید اداره کار این کشور برسد. تأئید این دعوت‌نامه به فرد متقاضی کار این امکان را می‌دهد که بنا به درخواست کارفرما به این کشور مهاجرت کند. ویزای کار در ابتدا برای مدت یک سال صادر شده و در صورت حفظ شرایط کاری برای مدت 5 سال قابل تمدید است. علاقه‌مندان این امکان را دارند که در حین برخورداری از اقامت کار برای دریافت اقامت دائم هم اقدام کنند. از مشاغل مورد نیاز در قبرس شمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندس آی تی
 • مهندس مکانیک
 • کارگر ساختمانی
 • آشپز
 • آرایشگر
 • نقاش ساختمان

نکته:رشته هایی ماننده علوم پزشکی و پیرا پزشکی نیاز به تاییده وزارت علوم پزشکی را دارند.

حداقل دستمزد ماهیانه قبرس شمالی در حال حاضر درحدود ۳۴۰۰ لیر است. در صورت تمایل، کارفرما شما را بیمه خواهد کرد. در این صورت، بابت حق بیمه مبلغی از دستمزد شما کسر خواهد شد. به طور معمول، این مبلغ معادل 8.6 درصد از پایه حقوق استدریافت اقامت قبرس شمالی از طریق تحصیل

اخذ ویزای تحصیلی هم یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت قبرس شمالی است. کشور قبرس و به ویژه قبرس شمالی از دانشگاه‌های معتبری برخوردار بوده و مدارک ارائه شده توسط آن‌ها مورد تأئید آمریکا، کانادا و سایر کشورهای اروپایی است. علاقه‌مندان این امکان را دارند که تحصیلات خود را در دانشگاه‌های مختلف قبرس و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ادامه دهند.

متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی می‌توانند در دانشگاه‌های شناخته شده قبرس در زیرمجموعه‌های علوم انسانی، علوم تجربی، پزشکی، مهندسی و هنر ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه بسته به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته انتخابی متغیر بوده است.

دانشجویان پس از فراغت از تحصیل و در صورت پیدا کردن شغل و یا حتی در صورت ایجاد کسب و کار شخصی و خود اشتغالی یا از طریق سرمایه‌گذاری قادر هستند که اقامت تحصیلی خود را به شکل دیگری از اقامت تبدیل کنند. در صورتی که فارغ التحصیلان بتوانند اقامت خود را برای مدت 5 سال تمدید کنند قادر به دریافت اقامت دائم خواهند بود.


شرایط لازم برای اخذ اقامت چهار ساله تحصیلی در مقطع کارشناسی

 • ارائه مدرک آیلتس 5.5 یا 6
 • شرکت در آزمون تعیین سطح دانشگاه (در صورت عدم ارائه مدرک آیلتس)
 • در صورت لزوم، گذراندن دوره‌های ویژه زبان آموزی
 • پرداخت شهریه مورد نیاز بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی


شرایط لازم برای اخذ اقامت دو ساله تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

 • ارائه مدرک آیلتس 6 یا 6.5
 • گذراندن دوره‌های تکمیلی زبان آموزی
 • پرداخت شهریه مورد نیاز بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی

شرایط لازم برای اخذ اقامت سه تا پنج ساله تحصیلی در مقطع دکترا

 • ارائه مدرک آیلتس بالای 6.5
 • پرداخت شهریه مورد نیاز بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و طول تحصیل


دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه‌گذاری

انجام سرمایه‌گذاری هم از جمله روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان اقامت قبرس شمالی را دریافت کرد. علاقه‌مندان به انجام این کار می‌توانند از دو طریق در این کشور سرمایه‌گذاری کنند:

 • ثبت شرکت
  1. متقاضیان ثبت شرکت و دریافت اقامت قبرس شمالی با انجام روند قانونی ثبت شرکت می‌توانند در ابتدای امر اقامت دو ساله دریافت کنند. با ادامه روند پرداخت مرتب مالیات و بیمه، علاقه‌مندان می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند. لازم به ذکر است که این افراد پس از گذشت 5 سال قادر خواهند بود اقامت دائم قبرس را اخذ کنند.
  2. قوانین قبرس شمالی، ایجاب می‌کند که تمامی فعالیت‌های تجاری، حتی راه‌اندازی یک فروشگاه ساده هم در قالب ثبت شرکت انجام گیرد. افرادی که تمایل دارند اقامت خود را از رطیق ثبت شرکت به دست آورند باید موارد زیر را در نظر داشته باشند.
 • خرید ملک
  1. خرید ملک هم یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت قبرس شمالی است. برای انجام این کار، لازم است متقاضیان مبلغی را به خرید ملک در قبرس شمالی اختصاص دهند. خریداران ملک در این کشور از همان ابتدای امر قادر خواهند بود اقامت سالیانه قبرس شمالی را دریافت کنند.
 • شرایط اخذ اقامت دائم
  1. پس از اقامت به مدت ۶ سال در کشور قبرس شمالی, افراد حق دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت
  2. افراد بیشتر از 4۵ روز در سال حق خروج از قبرس شمالی را ندارند. در صورت خروج طولانیتر، آن سال جزو ۶ سال حساب نخواهد شد.
  3. تضمین خرجیه زندگی در کشور به مبلغ ۶۵۰۰۰ دلار در سال در حساب بانکی متقاضی.
 • اخذ شهروندی و پاسپورت قبرس شمالی

دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق ازدواج

ازدواج نیز یکی از روش‌هایی است که برخی از افراد با انجام آن موفق می‌شوند اقامت قبرس شمالی را برای مدت دو سال دریافت کنند. پس از اتمام این مدت و در صورت ادامه داشتن پیوند ازدواج، متقاضیان می‌توانند اقامت خود را برای سه سال دیگر تمدید کنند. پس از گذشت 5 سال، دریافت اقامت دائم امکان‌پذیر خواهد بود. دریافت اقامت از طریق ازدواج، تابع برخی شرایط است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدارک برای تأئید برخورداری از درآمد ماهیانه مناسب همسر دارای تابعیت (حداقل 1000 یورو)
 • اثبات تمکن مالی و تأمین هزینه‌های همسر خارجی
 • برخورداری از مسکن مناسب و مورد تأئید دولت قبرس
 • ثبت قانونی ازدواج در دفاتر مربوطه قبرس به مدت 15 تا 90 روز پس از اعلام


دریافت اقامت قبرس شمالی برای افراد هنرمند

دعوت‌نامه معتبر از متقاضی برای انجام کارهای هنری دعوت به عمل آورند. در این صورت هنرمندان در ابتدا می‌توانند اقامت موقت خود را به مدت 6 ماه دریافت کنند. تمدید دعوت‌نامه به متقاضیان کمک خواهد کرد که مدت اقامت خود را تمدید کرده و به یک سال ارتقاء دهند. ادامه قرارداد و حفظ موقعیت شغلی برای مدت 5 سال به منزله امکان تقاضا برای دریافت اقامت دائم خواهد بود.


سخن آخر

در نهایت، لازم است توجه داشته باشید که دریافت اقامت قبرس شمالی به منزله اجازه ورود به کشورهای اروپایی نیست و سفر به این کشورها مستلزم دریافت ویزای شینگن خواهد بود. اگر برای دریافت اقامت قبرس شمالی نیاز به راهنمایی و مشورت دارید، می‌توانید با کارشناسان شرکت ویتریول Vitriol در ارتباط باشید