‌تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه، امروزه یکی از گزینه‌های اصلی برای مهاجرت افرادی است که قصد دارند با هزینه‌ و شرایط مناسب دردانشگاه‌های معتبر به تحصیل بپردازند. انتخاب ترکیه برای مهاجرت تحصیلی، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل

آمارها نشان می‌دهند که در چند سال اخیر مهاجرت تحصیلی به این کشور پیشرفت زیادی کرده است. تنها در سال گذشته (2019) نزدیک به 65000 دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل در ترکیه شده‌اند.تحصیل در ترکیه با هزینه‌ای مناسب همراه با کیفیت آموزشی بالا

به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه‌ تحصیل در این کشور مناسب‌تر است. می‌توان برای تحصیل در ترکیه بورسیه تحصیلی گرفت. بنابراین دانشجویان می‌توانند با اخذ بورسیه خیالشان از بابت هزینه اسکان، بیمه درمانی، شهریه راحت باشد.


اعطای مدرک معتبر بین‌المللی از دانشگاه‌های ترکیه

اعتبار جهانی دانشگاه‌های ترکیه یک گزینه بسیار مثبت برای دانشجویان است. با اتمام تحصیل در ترکیه به شما مدرک بین‌المللی داده می‌شود که در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان اعتبار دارد و می‌توانید با ارائه این مدرک در تمام دانشگاه‌ها در مقاطع بالاتر به تحصیل ادامه دهید.دسترسی آسان و با کیفیت به امکانات اقامتی و حمل و نقل عمومی

کشور ترکیه دارای سیستم حمل و نقل پیشرفته عمومی با قیمتی مناسب است. دانشجویان می‌توانند ازانواع امکانات حمل و نقل عمومی مانند مترو، تاکسی شراکتی (کورسی)، تراموا، اتوبوس و سامانه اتوبوس‌های تندرو استفاده کنند.

اغلب دانشگاه ها خوابگاه دارند. برخی ازآنها به صورت دولتی و برخی به صورت خصوصی اداره می‌شوند. البته به غیر از خوابگاه اجاره آپارتمان، اتاق و یا خانه از گزینه‌های دیگر اقامت برای دانشجویان است. همچنین در تمام دانشگاه سالن‌های غذاخوری تمیز و باکیفیتی وجود دارد که غذای با قیمت مناسب در سه وعده در آن سرو می‌شود.


بهترین دانشگاه برای تحصیل درترکیه

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه به دو صورت خصوصی و دولتی اداره می‌شوند. فرق آن‌ها در این است که دانشگاه‌های دولتی چون تحت نظر و حمایت دولت هستند، شهریه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی از دانشجویان دریافت می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی اما در سطح بین‌المللی از دانشگاه‌های دولتی فعال‌تر هستند.

از جمله دانشگاه‌های معتبر خصوصی می‌توان دانشگاه آیدین در استانبول و دانشگاه بیرونی ترکیه را نام برد که در زمینه پزشکی مشهور هستند. می‌توان گفت تمام دانشگاه‌های ترکیه پایبند به استانداردهای بین‌المللی هستند و سیستم یکپارچه آموزشی دارند. این دانشگاه‌ها تحت نظر شورای آموزش عالی ترکیه (YOK)قرار دارند.


ده دانشگاه برتر ترکیه

بهترین دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل در ترکیه در دو شهر آنکارا و استانبول قرار دارند. طبق سایت topuniversities.com بهترین این مراکز به شرح زیر است:

 • دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent University)
 • دانشگاه کوچ (Koç University)
 • دانشگاه سابانجی (Sabancı University)
 • دانشگاه فني خاورميانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 • دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
 • دانشگاه فنی استانبول (Teknik Üniversite)
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)
 • دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 • دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 • دانشگاه استانبول (İstanbul

شرایط عمومی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

برای تحصیل در ترکیه به راحتی می‌توانید، اقدام به گرفتن پذیرش کنید. با توجه به آن که می‌خواهید در چه مقطعی پذیرش بگیرید باید مراحل مختلفی را طی کنید اما شرایط عمومی به شرح ذیل است:

پر کردن فرم پذیرش دانشگاهی به ‌صورت کامل

ترجمه رسمی ریزنمرات دانشگاه( دبیرستان)/ مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه (یا دبیرستان)

تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا ترکی با ارائه مدارک و نمره قبولی ( نمره تومر برای زبان ترکی و نمره تافل یا آیلتس برای زبان نگلیسی)

رزومه تحصیلی

مدرکی که تمکن مالی را اثبات می‌کند.

ارائه مدرک مربوط به پرداخت هزینه درخواست‌نامه(معمولا هزینه‌ای بین ۱۰۰-۳۵ دلار آمریکا دارد.)

اگر می‌خواهید تقاضا‌نامه و یا هر مدرک اضافی دیگری را بفرستید قبل از این مراحل اقدام کنید که زمان مناسب آن اول آگوست است.

اگر به دنبال گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های دولتی هستید باید به محدودیت سنی که به صورت زیر است دقت کنید:

برای دوره‌های کارشناسی: زیر ۲۱ سال

برای دوره‌های کارشناسی ارشد: زیر ۳۰ سال

برای دوره‌های دکترا: زیر ۳۵ سال


مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی

برای گرفتن ویزای تحصیلی اولین کار شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی‌استانبولی است. پس از گرفتن مدرک این دوره دانشجو باید به سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های دولت ترکیه در ایران مراجعه کند و پس از تایید به او ویزای تحصیلی داده می‌شود که می‌تواند به واسطه آن به منظور ادامه تحصیل به کشور ترکیه برود. این ویزا یک سال اعتبار دارد. دانشجو یک ماه وقت دارد که پس از ورود ترکیه به اداره امنیت کشور برود و دفترچه اقامت ترکیه خود را دریافت کند.


مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • اعتبار بیش از یک سال پاسپورت
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • نامه از دانشگاه در ترکیه جهت ویزای تحصیلی
 • فرم تقاضای دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی


شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

علاوه بر شرایط عمومی که ذکر شد، برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی مراحل زیر را نیز باید طی کنید:
قبولی درآزمون‌های ورودی دانشگاه مورد نظر
عکس پاسپورتی
کپی پاسپورت معتبر
کپی شناسنامه
رزومه تحصیلی
پرداخت هزینه درخواست
مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه مانند ایران در رشته‌های غیر پزشکی معمولا ۴ ساله است و در رشته پزشکی تحصیل، 6 سال طول می‌کشد. برای قبولی در این مقطع دانشجویان، باید حداقل معدلی بالای 10 یا حداقل GP2 را به دست آورند.


شرایط دریافت بورس برای تحصیل در ترکیه

کشور : تمامی دانشجویان از سراسر جهان می توانند از این بورسیه استفاده کنند.
زبان : نمره قبولی تافل یا مدارک معادل آن و گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی استانبولی و دریافت نمره قبولی
شرایط پذیرش: داشتن گواهی بین‌المللی همچون SAT یا GCSE برای مقطع کارشناسی
گروه‌های مجاز برای دریافت بورسیه: شهروندان کشوری به جز ترکیه، اعضای انجمن دانشگاه و پژوهشگران، فارغ‌التحصیلان و یا متقاضیانی که تا پایان سال تحصیلی فارغ‌التحصیل شوند.
کسب حداقل معیار علمی:
برای متقاضیان مدرک کارشناسی حداقل معدل تحصیلی: 14
برای متقاضیان مدرک ارشد و دکترا حداقل معدل تحصیلی: 15
متقاضیان علوم بهداشتی (پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی)، حداقل معدل تحصیلی: 18آزمون‌های ورودی دانشگاه

برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS و یا آزمون SAT شرکت کنید. حداقل نمره‌ قبولی در آزمون YOS، 45 و حداقل امتیاز قبولی در آزمون SAT برابر 1100 است.


هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی

با توجه به دانشگاه و برنامه‌های که انتخاب می‌کنید هزینه تحصیل در این مقطع متغیر است. اگر در یک دانشگاه دولتی با زبان انگلیسی پذیرش گرفته باشید هزینه تحصیل به صورت سالانه بین 500 تا 1800 دلار خواهد بود و اگر زبان تدریس ترکی باشد این رقم به 300 تا 800 دلار کاهش می‌یابد. اما اگر در یک دانشگاه خصوصی پذیرش بگیرید این قیمت سالانه بین 5000 تا 20000 دلار خواهد بود.شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع بالاتر

گرفتن پذیرش در دو مقطع ارشد و دکتری تقریبا شبیه به هم است. علاوه بر مدارک عمومی که توضیح داده شد، این دانشجویان باید در مصاحبه حضوری دانشگاه نیز شرکت کنند.
مدارکی باید حتما به زبان ترکی ترجمه شود. همچنین اگر مقاله‌ای دارید باید آن را به صورت ترجمه شده تحویل دهید.
آزمون ورودی به این مقاطع GRE و ALES است. حداقل نمره قبولی در آزمون ALES 60 از 100 است و حداقل نمرات ۴۵۰ یا ۶۱۰ در آزمون GRE است. این آزمون‌ها دو بار در سال و در ماه‌های می و دسامبر برگزار می‌شوند.
در مقطع دکتری علاو بر مدارکی که ذکر شد به موارد زیر نیز نیاز است:
ترجمه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
ترجمه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
کپی گذرنامه به همراه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه‌ها
CV


هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در ترکیه

شهریه سالیانه تحصیلی در دانشگاه‌های عمومی در مقطع ارشد، که تدریس به زبان انگلیسی است، حدود 490 یورو خواهد بود که این هزینه در موسسات خصوصی بسیار بالاتر و به صورت میانگین برابر 500 یورو، است.
شهریه در دوره‌های دکترا برای دانشگاه‌های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند به صورت سالیانه، حدود 800_500 یورو در سال است. اگر این دوره‌ به زبان‌ترکی تدریس شود هزینه آن بسیار کمتر خواهد بود. البته این شهریه با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید کمی متغیر است. اما اگر بخواهید این مقطع را در دانشگاه‌های خصوصی بگذرانید باید هزینه خیلی بالاتری را به صورت سالیانه پرداخت کنید.
شما می‌توانید از خدمات شرکت VITRIOL برای گرفتن ویزای تحصیلی کمک بگیرید .شرکت ویتریول برای کمک و مشاوره در کنار شما خواهد بود تا بهترین انتخاب را داشته باشید.