‌تحصیل در قبرس شمالی

کشور قبرس که در شرق دریای مدیترانه و جنوب ترکیه قرار دارد به دو منطقه قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قسمت شمالی به قبرس ترک‌نشین هم معروف است و قسمت جنوبی به خاطر ساکنین عمدتا یونانی‌اش، قبرس یونانی نامیده می‌شود. قبرس شمالی به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و امتیازات ویژه و متعددی که دارد مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل است.

دانشگاه های قبرس شمالی

بهره‌مندی از آب و هوای مناسب، نزدیکی به آداب و فرهنگ ایران، کوتاه بودن مسافت بین دو کشور و ارزان بودن هزینه زندگی و تحصیل در قبرس شمالی علاوه بر سطح بالای علمی و دانشگاهی این کشور هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان مشتاق ایرانی را راهی قبرس می‌کند.

دانشگاه‌های قبرس شمالی

سه دانشگاه معتبر و بین‌المللی در این کشور به دانشجویان خدمات ارائه می‌دهند. دانشگاه آمریکایی گیرنه (Girne American University)، دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) و دانشگاه خاور نزدیک (Near East University)، مراکزی هستند که راه را برای تحصیل در قبرس شمالی برای دانشجویان هموار کرده‌اند.مزایای تحصیل در قبرس شمالی

شاید مهم‌ترین امتیاز تحصیل در این دانشگاه‌ها، گذشته از سطح بالای علمی آن‌ها، این است که برای پذیرش در رشته‌های هیچ کدام از مقاطع تحصیلی نیاز به آزمون ورودی نیست. در مورد دانشجویان ایرانی، مدارک علمی گرفته شده از آموزش و پرورش ایران، دانشگاه‌های دولتی، آزاد و علمی کاربردی مورد تأیید دانشگاه‌های قبرس است و نیازی به معادل‌سازی نیست.

تحصیل در دانشگاه‌های این کشور یکی از آسان‌ترین پل‌های مهاجرت به اروپا است. امکانات و کیفیت بالای آموزشی و استفاده از اساتید برجسته و درجه یک، اعتبار زیادی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های قبرس شمالی به همراه می‌آورد و آن‌ها می‌توانند با معادل‌سازی بعضی از واحدهای درسی در دانشگاه‌های دیگر اروپایی تحصیل کنند. دانشگاه مدیترانه شمالی همواره در رتبه‌بندی‌های دانشگاهی جزو 600 دانشگاه برتر جهان است.

از طرف دیگر امنیت و آرامش بالایی در این کشور وجود دارد، به طوری که در چند سال اخیر، همیشه‌ جایگاه نخست را از لحاظ امنیت و پیاده‌روی در شب و همین‌طور میزان پایین جرم و جنایت به خود اختصاص داده است و این مسأله امتیاز بزرگی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در قبرس شمالی است تا در آرامش خاطر به امور آموزشی خود بپردازند.

امکان زندگی خانواده همراه دانشجویان تا هر زمانی که بخواهند از دیگر مزایای تحصیل در این کشور است. پس از اتمام دوره تحصیلی هم دانشجویان می‌توانند با پیدا کردن کار، اجازه اقامت در قبرس را دریافت کنند.

علاوه بر این‌ها روی کار بودن دولتی با ثبات و به دور از مناقشات سیاسی، تحصیل بیش از 5000 دانشجوی بین‌المللی، امکان گذراندن بسیاری از واحدها در کشورهای دیگر، بیمه شدن دانشجویان به محض شروع تحصیل در دانشگاه و البته تنوع غذایی بالا و نزدیک به ذائقه ایرانی‌ها از عوامل دیگری است که جوانان را به تحصیل در قبرس شمالی مشتاق می‌کند.


شرایط تحصیل در قبرس شمالی

برای پذیرفته‌شدن در دانشگاه‌های قبرس شمالی، شرایط خاصی وجود ندارد. در این دانشگاه‌ها آزمون ورودی گرفته نمی‌شود و دانشجویان صرفا بر اساس معدل پذیرفته می‌شوند. زبان تحصیل در قبرس شمالی انگلیسی است و از تمامی دانشجویان ورودی مقاطع تحصیلی یک آزمون زبان به منظور تعیین سطح دانشجو گرفته می‌شود و در صورت گرفتن نمره مورد قبول به دپارتمان مورد نظرشان ارجاع داده می‌شوند.

اگر دانشجویی در آزمون تعیین سطح، نمره حد نصاب را نیاورد به دوره‌های آموزشی زبان که در خود دانشگاه‌ برقرار است، معرفی می‌شود. بنابراین داشتن مدرک آیلتس و تافل الزامی نیست. اما در صورت داشتن مدرک، دانشجویان از دادن آزمون تعیین سطح معاف می‌شوند.

رشته‌های موجود در دانشگا‌ه‌های قبرس از تنوع بالایی برخوردارند ولی رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی بیشتر مورد توجه دانشجویان هستند.

مانند کشورهای دیگر، دوره لیسانس چهار سال، فوق لیسانس دو سال و دکترا چهار تاپنج سال است. برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس این امکان وجود دارد که در صورت نداشتن تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا، واحد پایان‌نامه را نگذرانند ولی اگر بخواهند تحصیلاتشان را ادامه دهند ملزم به گذراندن پایان‌نامه هستند.هزینه تحصیل در قبرس شمالی

به طور کلی هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر و تقریبا نزدیک به ایران است. واحد پول قبرس شمالی لیر ترکیه است و به دلیل نزدیکی ارزش لیر و ریال ایران، تفاوت زیادی بین هزینه‌ها دیده نمی‌شود. بنا بر نوع زندگی افراد، هزینه زندگی از 250 تا 500 دلار متغیر است. البته تریاها و رستوران‌های بسیاری از جمله رستوران‌های ایرانی در خود دانشگا‌ه‌ها وجود دارند که با پرداخت مبلغ کمی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

طبق توافقی که میان ایران و قبرس شمالی وجود دارد، دانشجویان ایرانی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، شامل بورسیه‌های 50 و 25 درصدی می‌شوند. دانشجویان دکترا از این امتیاز بی‌بهره‌ هستند ولی می‌توانند برای گذران زندگی به عنوان استادیار در دانشگاه فعالیت کنند. در صورت داشتن مدال در یک رشته ورزشی و عضویت در تیم‌های ورزشی معتبر، بورسیه ورزشی به دانشجویان تعلق می‌گیرد که طبق آن از هزینه تحصیل معاف می‌شوند.

اگر دو نفر از اعضای خانواده هم در قبرس شمالی تحصیل کنند نفر سوم می‌تواند از این امتیاز برای گرفتن بورسیه فامیلی استفاده کند و تخفیف ده درصدی شهریه شامل حال او می‌شود.


کار در حین تحصیل در قبرس شمالی

برای دانشجویان امکان کار در حین تحصیل وجود دارد. به طور متوسط هر دانشجو می‌تواند 20 ساعت در هفته در طول سال‌ تحصیلی و 38 ساعت در هفته در تابستان کار کند. کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، سایت‌های کامپیوتری، رستوران، کافه و مراکز ورزشی و فرهنگی از مکان‌هایی هستند که موقعیت‌های شغلی برای دانشجویان فراهم کرد‌ه‌اند.


خوابگاه‌ها و شرایط سکونت

خوابگاه‌های دانشگاه‌ها از امکانات بسیاری برخوردارند و دانشجوها با سکونت در آن‌ها می‌توانند از مزایای آب و برق و اینترنت رایگان استفاده کنند. تجهیزات ورزشی و امکانات فرهنگی متعدد هم دلایل دیگری برای سکونت در این خوابگاه‌ها هستند. ضمن این‌که دانشجویان می‌توانند از معاشرت و تعامل با دیگر دانشجویان، بیشترین بهره را ببرند و خود را برای ورود به دنیای کار و ارتباط آماده کنند.

البته بسته به مقدار هزینه‌ای که یک دانشجو می‌تواند بپردازد، امکان اجاره سوییت‌ها و خوابگاه‌های خصوصی در مناطق مختلف شهر هم وجود دارد. اگر تمایل دارید که درباره شرایط تحصیل در قبرس شمالی اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید با شرکت ویتریول vitriol تماس بگیرید و از خدمات این شرکت استفاده کنید.