بهترین دانشگاه‌های قبرس را بشناسید

گرفتن اقامت قبرس از طریق تحصیل در دانشگاه، یکی از راه‌های نسبتاً ساده برای مهاجرت به این کشور است و خیلی از افراد در کشورهای آسیایی، برای ادامه تحصیل به دانشگاه‎های قبرس فکر می‌کنند.
چه نمرات عالی داشته باشید و چه خیلی هم نتوانید روی سوابق تحصیلی‌تان حساب کنید، در قبرس برای شما یک دانشگاه پیدا خواهد شد.
قبرس کشوری است که هم یونانی‌ها در آن زندگی می‌کنند و هم بخش بزرگی از آن ترک‌نشین هستند، این یعنی بهترین گزینه برای مهاجرت. و البته دانشگاه‌ها هم در آن به دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌کنند. در این مطلب بهترین دانشگاه‌های قبرس را با هم بررسی می‌کنیم.


اگر قصد مهاجرت به قبرس را دارید، این مطلب را از دست ندهید.

  • دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology)

یکی از دانشگاه‌ها برای مهاجرت به قبرس این دانشگاه دولتی است که در شهر لیماسول (دومین شهر بزرگ جزیره قبرس) قرار گرفته و تنها شانزده سال است که افتتاح شده. اولین دانشجویان این دانشگاه در سال تحصیلی 2007- 2008 درسشان را شروع کردند. اگر رشته‌های تجربی و تحقیقاتی را دوست دارید، این دانشگاه می‌تواند برای مهاجرت به قبرس ایده‌آل باشد. چرا که خیلی از رشته‌هایی که در دانشگاه‌های دیگر این کشور تدریس نمی‌شود را در آن پیدا می‌کنید. مدرک این دانشگاه، در تمام دانشگاه‌های معتبر اروپایی هم قابل قبول است.

  • دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

دانشگاه قبرس هم یکی از دانشگاه‌های عمومی قبرس است که در پایتخت این کشور بنا شده و بر خلاف مورد قبلی فهرستمان، حسابی سابقه دارد و هزاران دانشجو هم در آن درس می‌خوانند. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده انسان‌شناسی، دانشکده علوم پایه و کاربردی، دانشکده علوم اجتماعی و تدریس، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشکده مهندسی، دانشکده ادبیات، پزشکی و مرکز فارغ‌التحصیلان. اگر قصدتان از اقامت قبرس به غیر از درس خواندن، انجام پروژه‌های تحقیقاتی هم هست، حتما این دانشگاه را بررسی کنید.

  • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia)

یک دانشگاه دیگر در پایتخت قبرس که اگر قصد مهاجرت به قبرس را دارید، می‌توانید برای ویزای تحصیلی این دانشگاه درخواست بدهید و در رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا تحصیل کنید. این دانشگاه چهل ساله، 90 تا 100 درصد متقاضیان (شامل افرادی که به قبرس مهاجرت می‌کنند) را می‌پذیرد و یکی از راحت‌ترین مسیرها برای دریافت اقامت قبرس محسوب می‌شود.

  • دانشگاه مدیترانه شرقی (Dogu Akdenix Üniversitesi)

این مؤسسه آموزش عالی، در منطقه حومه‌ای شهر فاماگوستا در شمال قبرس قرار دارد. این دانشگاه بزرگ، به صورت تخصصی بر روی تحصیلات  تکمیلی متمرکز است اما برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی، دیپلم و کارشناسی ارشد هم خدماتی ارائه می‌کند. این دانشگاه چهل و یک ساله، دانشجویانش را بر اساس آزمون ورودی و سوابق تحصیلی انتخاب می‌کند و برای مهاجرت از طریق تحصیل در آن، باید روی نمره‌هایی که در دوران تحصیل گرفته‌اید حساب کنید. دانشگاه مدیترانه شرقی، تقریباً نیمی از درخواست‌کنندگان را برای تحصیل می‌پذیرد.

  •  دانشگاه شرقی قبرس (Yakin Dogu Üniversitesi)

این دانشگاه، در واقع یک مؤسسه خصوصی و غیرانتفاعی آموزش عالی در شهر بزرگ لفکوزیا در شمال قبرس است که این روزها نزدیک به بیست و چهار هزار دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف، در آن تحصیل می‌کنند. دانشگاه شرقی، شاید به اندازه دانشگاه مدیترانه یا یا نیکوزیا سابقه نداشته باشد (سی و دو ساله است) اما سیستم نسبتا سختگیرانه پذیرش دانشجویش، آن را به یکی از معتبرترین و باکیفیت‌ترین دانشگاه‎های منطقه تبدیل کرده که چهل تا پنجاه درصد متقاضیان را برای تحصیل قبول می‎کند. در این دانشگاه رشته‌های علوم پایه و انواع مهندسی تدریس می‌شوند پس اگر می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید، برای اقامت قبرس حتماً وب سایت این دانشگاه را مطالعه کنید.

  • دانشگاه اروپایی قبرس (European University Cyprus)

در فهرست ما، این دانشگاه جوان‎ترین محسوب می‌شود. دانشگاه اروپایی قبرس در سال 2007 تأسیس شده و در پایتخت قبرس قرار دارد. این دانشگاه توسط وزارت آموزش و فرهنگ قبرس به رسمیت شناخته می‌شود و زیر پنج هزار دانشجو دارد. اگر قصد مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل را دارید، بد نیست بدانید که در این دانشگاه، شما می‌توانید کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های علوم پایه، هنر و علوم انسانی بخوانید. البته درست مثل موارد قبلی، از هر جای دنیا که متقاضی باشید باید برای پذیرفته شدن، سوابق تحصیلی ارائه بدهید.

  • کالج آمریکایی قبرس (Cyprus American college)

اگر قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی برای دریافت اقامت قبرس اقدام کرده‌اید، کالج آمریکایی قبرس می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این کالج دیپلم را برای ورود به دانشگاه ارائه می‌دهد و البته بعد از آن هم می‌توانید در مؤسسه آموزش عالی همین نهاد، کارشناسی یا ارشد بگیرید. این دانشگاه چهل و پنج سال سن دارد  و از تمام کشورهای دنیا دانشجو می‌پذیرد، البته بر اساس نمرات و سوابق تحصیلی.

منبع : ucy.ac.cy