کار در قبرس شمالی

شرایط کار در قبرس شمالی

اقتصاد قبرس شمالی بیش از هر چیز متکی به بازار آزاد است و پیوند عمیقی با اقتصاد کشور ترکیه دارد. این کشور در دهه اول قرن بیست و یکم، رشد اقتصادی سریعی را تجربه کرد و همزمان، نرخ بیکاری هم در کشور پایین آمد تا جایی که آمار از نرخ بیکاری زیر ۶ درصد در این منطقه خبر می‌دهند.
قدم اول برای متقاضی کار در قبرس شمالی، یافتن کارفرمایی است که از طرف او به دفتر مهاجرت درخواست کار بدهد. کارشناسان وزارت کار با مأموران دفتر مهاجرت درباره موقعیت خالی مورد تقاضای شخص جویای کار، مشورت می‌کنند و اگر کارفرما توانست آن‌ها را راضی کند که فقط و فقط به مهارت شخص متقاضی در موقعیت شغلی مورد نظر نیاز دارد، با درخواست کار موافقت می‌شود.
اهمیت آگاهی به این نکته ضروری است که افراد خارجی که برای یافتن کار به قبرس شمالی می‌روند اگر قبل از ورود به قبرس شمالی، اجازه کار را دریافت نکرده باشند، حق کار کردن در هیچ شغلی را ندارند.
جهت یافتن یک موقعیت شغلی مناسب در قبرس شمالی، حفظ ارتباط با کارفرماها، واسطه‌ها و بنگاه‌های کاریابی به شدت مورد نیاز است. موقعیت‌های شغلی به صورت شفاهی در بین مردم می‌چرخد و البته سایت‌های کاریابی و روزنامه‌های آنلاین مانند «قبرس امروز» و «هفته‌نامه قبرس» هم که موقعیت‌های خالی شغلی را به آگاهی می‌رسانند، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای کسانی باشند که جویای کار در قبرس شمالی هستند. در قبرس شمالی، امکان این‌که همزمان در دو موقعیت شغلی مشغول به کار شوید وجود ندارد. مجوزهای کاری معمولا شش تا یک سال اعتبار دارند و پس از آن، اگر هم‌چنان کارفرما مایل به ادامه فعالیت با متقاضی باشد، به تمدید مجوز کار نیاز است. این روند می‌تواند تا چندین بار تکرار شود و در دفعات بعدی اعتبار مجوز صادر شده تا ۲ سال هم بالا می رود.

در صورتی که اعتبار مجوز تمام شود و متقاضی قادر نباشد شغل دیگری پیدا کند باید ظرف ۷ روز قبرس شمالی را ترک کند. کارفرما موظف است حق بیمه را پرداخت کند تا کارمند او بتواند از خدمات رایگان بیمه بهداشتی و درمانی بهره‌مند شود. در صورتی که اجازه کار برای شخص متقاضی صادر شود و او در تاریخ مقرر کار خود را شروع نکند یا قرارداد بین او و کارفرما به هر دلیلی لغو شود، اعتبار اجازه کار باطل می‌شود. نکته دیگر این است که در صورتی که فرد خارجی در قبرس شمالی، با اجازه کار، مشغول به فعالیت در شغلی باشد، هم‌زمان نمی‌تواند کار دیگری انجام دهد و با کارفرمای دیگری قرارداد ببندد.

کار در قبرس شمالی برای دانشجویان

دانشجویان به خاطر ملاحظات تحصیلی، اجازه کار در قبرس شمالی را به صورت تمام وقت ندارند ولی به طور متوسط می‌توانند ۲۰ تا ۳۸ ساعت در هفته کار کنند. تابستان‌ها معمولا زمان مناسبی برای دانشجویان جویای کار است. کافه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها در این فصل سال، پر رونق‌ترین دوره کاری خود را سپری می‌کنند و بنابراین به نیروی کار بیشتری نیاز دارند. برای کار پاره‌وقتی که حدود ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر ترکیه پرداخت می شود.

مشاغل مورد نیاز کار در قبرس شمالی

به دلیل جزیره‌ای بودن قبرس و به تبع آن قبرس شمالی، تأمین انرژی در این کشور بسیار سخت و هزینه‌بر است. بنابراین، طبیعی است که هزینه‌های پرداختی انرژی برای مردم هم به شدت بالا باشد. از این رو، کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی در این جزیره رونق ندارند، اما از آنجایی‌ که تعداد قابل ملاحظه‌ای از توریست‌ها سالیانه به این کشور رفت و آمد می‌کنند، صنعت توریسم و کارهایی که با این صنعت مرتبط هستند مانند هتلداری، رونق زیادی دارند. قبرس شمالی به سرعت در حال پیشرفت است و به دلیل جذابیت‌های چندگانه خود، با سیل ورود سرمایه‌گذاران و مهاجران بسیاری روبرو است. لزوم ساخت مسکن و مستغلات بیشتر برای جمعیت رو به رشد قبرس شمالی، فرصت مناسبی برای کسانی که
در زمینه ساخت و ساز املاک فعالیت می‌کنند، فراهم کرده است تا با سرمایه گذاری در این بخش، به چند برابر کردن سرمایه خود امیدوار باشند. مشاوران فروش املاک هم شانس زیادی برای به دست آوردن کار در این کشور دارند. ثبت شرکت، یکی دیگر از گزینه‌های کار در قبرس شمالی است. در صورتی که شرکت، مرتبط با امور ساختمانی و املاک باشد، حتما به یک شریک محلی نیاز است. حداکثر مبلغی که برای ثبت شرکت در قبرس شمالی نیاز است، ۱۰۰هزار دلار است که باید حدود یک هفته تا 10 روز در یکی از بانک‌های محلی بلوکه شود. پس از انجام مراحل ثبت شرکت، مبلغی در حدود ۱۰ تا ۱۵هزار دلار جهت ضمانت مالیاتی در حساب شخص متقاضی، بلوکه باقی می‌ماند.

طبق آمار، سالیانه میلیون‌ها گردشگر عمدتا اروپایی به جزیره قبرس می‌روند. بنابراین فرصت‌های شغلی زیادی در این زمینه منتظر کسانی است که جویای کار در قبرس شمالی هستند. قبرس شمالی به کشور دانشگاه‌ها معروف است و حجم زیاد دانشجویان خارجی در قبرس شمالی هم فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است تا موقعیت‌های شغلی مرتبط با توریست‌ها و دانشجویان، رونق زیادی داشته باشند. بنابراین کسانی که کارشان در زمینه گردشگری، هتل‌داری، رستوران و کافه‌داری است از موقعیت‌های بیشتری برای درآمدزایی برخوردارند.
برای یافتن کار در قبرس شمالی بهتر است به زبان ترکی مسلط باشید ولی اگر انگلیسی و روسی هم بدانید، شانستان برای به دست آوردن کار افزایش پیدا می‌کند.
اداره کار به تازگی حداقل دستمزد را 3000 لیر ترکیه اعلام کرده است و بسته به نوع کاری که افراد می‌کنند سالانه می‌توانند از ۲۴ تا ۲۸ روز کاری مرخصی داشته باشند. در پایان، اگر نیاز به به اطلاعات بیشتری در زمینه کار در قبرس شمالی دارید، می‌توانید از خدمات شرکت ویتریولvitriol، استفاده کنید.