ثبت شرکت و دریافت اقامت ترکیه

یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه، این است که کسب و کارتان را به این کشور منتقل کنید.
ورود سرمایه به ترکیه، می‌تواند برای شما اقامت ترکیه و حتی پاسپورت این کشور را به همراه داشته باشد و همچنین درآمد ارزی‌تان را به لیر یا دلار حسابی افزایش بدهد.
ثبت شرکت در ترکیه به عنوان یک راه سرمایه‌گذاری، می‌تواند ساده و بسیار سریع باشد، به شرطی که  اطلاعات کافی داشته باشیم و مسیر را با مشورت و دقت جلو ببریم.
در این مطلب جزئیات این مسیر را بررسی می‌کنیم.

اقتصاد ترکیه رو به پیشرفت است

ترکیه یکی از کشورهایی است که نه تنها در آسیا، بلکه در اروپا هم از نظر اقتصاد و تولید ناخالص ملی حرف‌هایی برای گفتن دارند.
GDP یا تولید ناخالص ملی ترکیه 2.3 تریلیون دلار است (یعنی یکی از بیست کشور برتر دنیا از نظر تولید ناخالص ملی) و از نظر رتبه اقتصاد آزاد، رتبه هفتاد و یکم را در شاخص سال 2020 دارد.
می‌شود گفت که رتبه اقتصادی ترکیه شاید در اروپا متوسط و حتی رو به پایین باشد اما در میانگین جهانی، بالای میانگین قرار دارد. علاوه بر همه این‌ها، ترکیه زیرساخت‌های مناسبی دارد و فضای اقتصادی-کسب و کاری آن از تعصب و دیدگاه‌های دینی و مذهبی خالی است، که همه این‌ها مهاجرت به ترکیه را تبدیل به گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاران کرده است.

چه شرکت‌هایی را می‌توانیم در ترکیه ثبت کنیم؟

برای دریافت اقامت ترکیه، شما می‌توانید هر نوعی از کسب و کار را که دارید به ترکیه منتقل کرده یا از نو در این کشور تاسیس کنید.
انواع مختلفی از شرکت در ترکیه وجود دارد که شرکت‌های سهامی خاص، شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های مختلط، مؤسسات مالی و همان صرافی، تضامنی از جمله این انواع هستند.
برای تاسیس یک شرکت سهامی خاص، باید -حداقل- پنجاه هزار لیر سرمایه و پنج فرد حقیقی یا حقوقی به عنوان شریک یا کارمند داشته باشید.
شرکت‌های مسئولیت محدود، دو تا پنجاه سهامدار دارند و ده هزار لیر سرمایه برای تاسیس می‌خواهند.
مهم است که قبل از اقدام به مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت، قوانین تاسیس و تثبیت شرکت‌ها را دقیقا بخوانید و از طریق کارشناسان متخصص، اطلاعات‌تان را در موردشان بالا ببرید.
هر شرکتی برای تاسیس، بیمه، پرداخت مالیات و حتی در زمان ورشکستگی مشمول قوانین متفاوتی می‌شود که در صورت بی‌اطلاعی می‌تواند سرمایه‌گذارانش را دچار مشکل کند.

فرایند ثبت شرکت در ترکیه

اولین قدم شما برای شروع فرایند مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت، دریافت اطلاعات کامل در این مورد است.
می‌توانید در صفحه تماس با ما، با کارشناسان ما در تماس باشید تا مراحل این فرایند را برای‌تان کامل توضیح بدهند.
شما و شرکایتان (در شرکتی که می‎‌خواهید ثبت کنید) باید ابتدا گذرنامه‌تان را ترجمه کرده و به تایید رسمی برسانید (اگر شریکتان یک شخص نیست و هویتی حقوقی دارد، باید گواهی فعالیتشان را ترجمه و ثبت رسمی کنند).
اساسنامه شرکت، سند تمکن مالی، شماره مالیاتی (که باید آن را از اداره دارایی بگیرید) و وکالت‌نامه و… از جمله مدارک مورد نیاز شما هستند.
حساب‌دار شرکت شما از ابتدا، باید یک شهروند ترکیه باشد و یک حساب بانکی هم در این کشور افتتاح کنید و یک چهارم سهامتان را در آن قرار بدهید (این مبلغ مسدود خواهد بود).

ثبت شرکت و دریافت اقامت ترکیه

بعد از اتمام فرایند ثبت شرکت (وقتی که شرکتتان از نظر قانونی در ترکیه ثبت شد) شما اقامت یک ساله این کشور را دریافت خواهید کرد.
این اقامت، بستگی به پرداخت بیمه و مالیات شرکت شما دارد و برای تمدیدش، باید شرکتتان را فعال نگه دارید.
شرکت فعال هم یعنی درآمد.
شرکت شما باید به شکلی ثابت و مداوم، درآمد کسب کند.
این نکته را هم فراموش نکنید که در ترکیه، شما به ازای استخدام هر خارجی باید پنج شخص با تابعیت ترکیه را هم استخدام قانونی کنید (رسمی و با پرداخت بیمه).
این هزینه‌ها، بخشی از هزینه‎‌های جاری شرکت شما در ترکیه خواهند بود:

  • هزینه اجاره ماهانه دفتر
  • حقوق و بیمه حسابدار ترک و کارمندان (حداقل دستمزد کارکنان در ترکیه 2500 لیر در ماه است)
  • انرژی، آب، تلفن، اینترنت و دیگر هزینه‌های مصرفی
  • اگر محل کار اجاره‌ای باشد، ۲۳% مالیات بر اجاره
  • هزینه ترجمه‏‌های مختلف مانند دفاتر رسمی، یعنی سالیانه بالغ ‌بر ۱۰۰۰ لیر.
  • مالیات اعمال‌شده بر درآمد، یعنی معادل ۱۸ درصد سود خالص شرکت.

سه سال بعد از ثبت اولیه شرکت و در صورتی که شرکت‌تان فعال بماند (و بیمه و مالیاتش را هم مرتب پرداخت کند) شما اقامت ترکیه را به صورت دائمی دریافت خواهید کرد و پاسپورت ترکیه‌ای می‌گیرید.
این پاسپورت معتبر، اجازه ورود شما را به همه کشورهای اروپایی، آمریکا و… می‌دهد و هم‌چنین با آن اجازه کار و تحصیل در کشورهای زیادی را پیدا خواهید کرد.