معرفی دانشگاه‌های قبرس شمالی

دانشگاه‌های قبرس با داشتن سیستم آموزش عالی معتبر و پیشرفته توانسته‌اند در همه رشته‌های تحصیلی دانشجویان زیادی را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب کند. وجود امنیت بالا، تنوع فرهنگی، شرایط مناسب آب‌وهوایی و … در کنار سیستم آموزشی کارآمد منجر به این شده تا خانواده‌ها فرزندان خود را برای ادامه تحصیل راهی قبرس کنند.

شرایط زندگی در قبرس

مردم قبرس شمالی به زبان ترکی صحبت می‌کنند. اما خوب به دلیل این‌ که این کشور سال‌های زیادی را مستعمره بریتانیا بوده است، اکثر مردم به زبان انگلیسی آشنایی دارند. در صورتی که به قبرس می‌خواهید بروید باید با خود علاوه بر دلار لیر و پوند هم داشته باشید. برای پرداخت شهریه دانشگاه، خوابگاه و … نیاز به دلار دارید، اما برای خرید روزانه خود باید از لیر استفاده کنید، حتی اگر هزینه خرید خود را به دلار پرداخت کنید باقی پول شما را به لیر خواهند داد. همچنین برای خریدهای بزرگی مانند اتومبیل به پوند نیاز دارید.

برترین دانشگاه‌های قبرس

در قبرس شمالی دانشگاه‌های سطح بالا دیده می‌شود. نکته جالب
دانشگاه‌های قبرس حضور تعداد زیاد دانشجویان خارجی است که نشان‌ دهنده بین‌المللی بودن دانشگاه‌های قبرس است.

1. Eastern Mediterranean University

این دانشگاه در بخش شمالی قبرس قرار گرفته است و با نام Dogu Akdeniz Üniversitesi هم شناخته می‌شود. شهر فاماگوستا میزبان این دانشگاه است که در سال ۱۹۷۹ تأسیس شده است و در حال حاضر یکی از برترین دانشگاه‌های قبرس به شمار می‌رود. این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۱۵۶۶ است و تقریبا در همه رشته تحصیلی مانند مهندسی، مدیریت، حقوق، پزشکی، هنر و … دانشجو می‌پذیرد.

 تحصیل در این دانشگاه  به  زبان های ترکی و انگلیسی برای دانشجویان امکان پذیر است. از لحاظ رده بندی مهمترین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می شود. طبق رتبه بندی THE این دانشگاه در رتبه 800 جهانی قرار دارد که امتیاز بسیار خوبی می باشد. بین دانشگاه های جوان در سال 2020 ،در رتبه ی 250 قرار دارد.  این دانشگاه دارای 5 ستاره از وبگاه QS  می باشد. با تحصیل در EMU آینده خود را تضمین کنید چرا که مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاه معتبر در سراسردنیا بوده و مورد تایید معتبرترین نهاد های اعتبار سنجی است.

این دانشگاه از متد های اروپایی تبعیت می کند. و همچنین مورد تایید وزرات علوم ترکیه (YOK)  است.

دانشگاه مدیترانه شرقی در حال حاضر پذیرای 20000 دانشجو از 106 کشور مختلف است. امکان استفاده از برنامه های متنوع تبادل دانشجو با بیش از 220 دانشگاه معتبر در سرتاسر جهان برای تمامی رشته ها وجود دارد.

در این دانشگاه بیش از 50 گروه آموزشی در حال فعالیت می باشند. شما می توانید در 68 رشته در مقطع کارشناسی، 39 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 18 رشته در مقطع دکتری تحصیل کنید.

این دانشگاه دارای 12 دانشکده، 4 مدرسه و 3 موسسه بنیادی و 1 کالج زبان است.

دانشکده ها عبارت اند از :

 • دانشکده کسب و کار و اقتصاد
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده معماری
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده علوم بهداشت و درمان
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده گردشگری
 • مدرسه دادگستری
 • مدرسه کامپیوتر و فناوری
 • مدرسه از رشته‌های کاربردی
 • مدرسه زبانهای خارجی و انگلیسی مقدماتی
 • مؤسسه تحقیقات و تحصیلات تکمیلی
 • مؤسسه تحقیق و توسعه و فناوری پیشرفته
 • مؤسسه آموزش از راه دور
 

2. Cyprus International University

این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۳۳۵۰ است و در شهر نیکوزیا پایتخت قبرس واقع شده است.دانشگاه بین‌المللی قبرس در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده و همه رشته‌های تحصیلی مانند مهندسی،پزشکی، هنر، زبان، مدیریت و … را ارائه می‌دهد. برای ثبت‌نام در این دانشگاه باید یک آزمون ورودی بدهید که همه شرکت کنندگان در آن شانس ورود به دانشگاه را پیدا نمی‌کنند.

3. Near East University
یکی از دانشگاه‌های خصوصی در قبرس است. این دانشگاه را با نام Yakin Dogu Üniversitesi هم می‌شناسند که در سال 1988 در شهر نیکوزیا شمالی،پایتخت قبرس شمالی افتتاح شده است.

زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است. این دانشگاه در محیطی وسیع و به صورت مجتمع دانشگاهی پیشرفته و در عین حال در حال توسعه ایجاد شده است، دارای مدارس عالی، انستیتوها، آزمایشگاهها، کارگاههای عملیاتی، مراکز فرهنگی و کتابخانه های مجهز، خوابگاههای متنوع، محیطهای ورزشی روباز و سر پوشیده و استخرهای شنای المپیک، و سایر امکانات تفریحی و آموزشی و تأسیسات ورزشی دیگر می باشد. در دانشگاه خاور نزدیک علاوه بر امکانات یاد شده، مرکز تحقیقات و پژوهش بسیار مجهزی نیز وجود دارد که در سطح جهانی شناخته شده بوده و همکاریهای نزدیکی با مراکز تحقیقاتی فنی و مهندسی و پزشکی دانشگاهها و موسسات اروپایی و آمریکایی دارد.

‌‌‌

دانشکده‌ها:

دانشکده علوم پایه

دانشکده پزشکی

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده مطالعات دریایی

دانشکده معماری

دانشکده حقوق

دانشکده ارتباطات

دانشکده هنر

دانشکده آموزش و پرورش آتاترک

دانشکده طراحی هنرهای زیبا

دانشکده هتلداری و مدیریت گردشگری

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده دامپزشکی

دانشکده بهداشت و درمان

‌‌‌‌‌‌‌‌این دانشگاه عضو بسیاری از انجمن های بین المللی مانند EUA،IAU،FUIW،UK NARIC است.

4. Girne American University

این دانشگاه در شهر کوچکی به نام کیرنیا قرار دارد که در سال ۱۹۸۵ تأسیس شده است. همه رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه تدریس می‌شوند و در همه مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. البته لازم به ذکر است که این دانشگاه در رشته‌های پزشکی فقط در مقطع فوق لیسانس و دکترا دانشجو می‌پذیرد. برای ورود به این دانشگاه هم مانند خیلی از دانشگاه‌های دیگر قبرس باید آزمون ورودی بدهید.

5. European University of Lefke
یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی در قبرس شمالی است که در رشته‌های مختلف، دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه خصوصی بوده و در سال۱۹۸۹ به وسیله بنیاد علوم قبرس پایه‌گذاری شده است. این دانشگاه عضو شبکه دانشگاهی بالکان است و شورای عالی آموزش ترکیه هم آن را تأیید کرده است. این داشگاه در منطقه گوزلیارت شهر لفکه واقع شده است.

6. Ada Kent University
یکی از معتبرترین دانشگاه‌های قبرس است که آمادگی پذیرش دانشجویان در رشته‌های مختلف از جمله دندان‌پزشکی را دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ توسط گروه سرمایه‌گذاری Avrupa که در استانبول قرار دارد تأسیس شده است. این دانشگاه تازه تأسیس با دانشگاه‌های معتبر دیگر مانند دانشگاه ایالتی اهایو در آمریکا همکاری‌هایی دارد. دانشگاه آدا کنت مورد تأیید سیستم آموزشی
ترکیه است.

7. Final University International
یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی قبرس است که شرایط را برای تحصیل دانشجویان در رشته‌های مختلف فراهم کرده است. این دانشگاه دولتی است و به علت پایین بودن هزینه تحصیل در آن برای دانشجویان بین‌المللی مناسب است. از مزایای خوب در این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی است که ارائه می‌دهد. همچنین به دلیل بالا بودن تعداد اساتید در این دانشگاه شما از شرایط بهتری برای راهنمایی گرفتن از استاد بهره‌مند خواهید شد.

شرایط تحصیل در قبرس

تحصیل در دانشگاه‌های قبرس در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد، همچنین تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد به ۲ سال زمان نیاز دارد. در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارید باید مدت زمانی معادل ۴ تا ۵ سال را در دانشگاه‌های قبرس بگذرانید. دروس در دانشگاه‌های قبرس شمالی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.
دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته و دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته را می‌توانند کار کنند تا بخشی از هزینه‌های خود را به این شکل جبران کنند. تحصیل در دانشگاه‌های قبرس به یکی از گزینه‌های دانشجویان ایرانی طی سال‌های اخیر تبدیل شده است، در صورت تمایل به تحصیل در قبرس می‌توانید از خدمات شرکت Vitriol بهره‌مند شوید. شرکت ویتریول با سابقه فراوان در زمینه خدمات تحصیلی خارج از کشور، می‌تواند، زمینه‌ساز تحصیل شما در قبرس باشد.