اقامت تحصیلی در قبرس چگونه است؟

شما برای تحصیل فرزندانتان چه برنامه‌هایی دارید؟ اگر قصد ادامه تحصیل داشته باشید، چه کشوری را انتخاب می‌کنید؟ خیلی از دانشجویان در ابتدای تحصیل (یا حتی کسانی که قصد ورود به تحصیلات تکمیلی را دارند)، دانشگاه‎‌های قبرس را انتخاب می‌کنند. این کشور امکانات تحصیلی زیادی برای شما ارائه می‌کند و می‎‌توانید به اقامت قبرس از این طریق هم فکر کنید. در این مطلب، این مسیر مهاجرت به قبرس را بررسی می‌کنیم و سوالاتی را در موردش جواب می‌دهیم.

دانشگاه‌های قبرس برای چه کسانی مناسب هستند؟

هر رشته‌ای که خوانده باشید و قصد ادامه تحصیل در هر مسیری که داشته باشید، می‌توانید رشته و دانشگاه مناسب خودتان را در قبرس پیدا کنید. قبرس کشوری است با جمعیت خیلی کم (حدود یک میلیون و صد هزار نفر) و شهرهایی خلوت با مناظر طبیعی. اما همین موضوع باعث مهاجرپذیر شدنش هم شده و هر سال دانشجویان زیادی برای اقامت قبرس، از طریق دانشگاه اقدام می‌کنند. این‌ها سه مورد از دانشگاه‌های معروف و معتبر قبرس هستند که مدارکشان در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا قابل استناد است:

Eastern Mediterranean University

دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی: این دانشگاه با سابقه‌ای چهل ساله، در قبرس شمالی قرار دارد و رشته‌های مختلف هنر، علوم انسانی و ریاضیات را به دانشجویانش ارائه می‌کند. مدیترانه‌ی شرقی رشته‌های مختلفی را در کارشناسی، ارشد و دکترا دارد و رتبه‌اش در رنک دانشگاه‌های جهان، 1566 است.

Cyprus west University

دانشگاه قبرس غربی: بر خلاف دانشگاه مدیترانه‌ای، این دانشگاه نسبتا کوچک است و البته در سال 2015 تاسیس شده و فقط رشته‌های کارشناسی را ارائه می‎دهد (در دو زبان ترکی و انگلیسی). و البته برای تحصیل در دانشگاه اگر زبان انگلیسی را بلد نباشید، می‌توانید دوره‌های یپش‌نیاز این زبان را بگذرانید.

European University of Lefke

دانشگاه اروپایی لفک: یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های قبرس با نزدیک به هشتاد رشته تحصیلی و مجموعه بزرگی که دانشجویانی از سر تا سر دنیا را میزبانی می‌کند. در لفک دانشجویان پزشکی، پرستاری، انواع رشته‌های مهندسی و علوم انسانی مشغول تحصیل هستند.

از اقامت تحصیلی در قبرس بیشتر بدانیم

همان طور که گفتیم، یکی از راه‌های مهاجرت به قبرس، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. دانشجویان خارجی که با ویزای تحصیلی به قبرس می‌روند باید اقامتشان را ثبت کنند و هنگام رسیدن به این کشور، یک اقامت موقتی بگیرند. وقتی در قبرس در حال تحصیل هستید، حق کار تمام وقت را ندارید (البته قوانین این حوزه در حال تغییر است). ویزای تحصیلی به شما اجازه دریافت اقامت قبرس را می‌دهد. بعضی از دانشگاه‌های قبرس خصوصی و بعضی از آن‌ها دولتی هستند و البته خیلی‌هایشان هم بر اساس سوابق تحصیلی، به شما کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌کنند بنابراین چیزی بین دو هزار تا نه هزار و پانصد دلار به صورت میانگین باید برای تحصیل پرداخت کنید. بعد از فارغ‌التحصیلی و در صورتی که کار پیدا کنید، می‌توانید اقامت قبرس خود را تمدید کنید یا شکلش را تغییر بدهید (مثلا با خرید ملک، ثبت شرکت یا …). بعد از پنج سال، شما اقامت دائم قبرس را دریافت خواهید کرد. (برای مطالعه تمام جزئیات مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل، حتما این صفحه را بخوانید).

چطور مطمئن باشیم که در دانشگاه‌های قبرس پذیرفته می‌شویم؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. شاید قصد فرستادن فرزندانتان به یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور را دارید یا خودتان می‌خواهید برای مقطع ارشد و دکترا راهی قبرس بشوید. بسیاری از دانشگاه‌های قبرس، آزمون ورودی ندارند و شما بر اساس معدل و سوابق تحصیلی‌تان پذیرفته خواهید شد (و حتی بعضی از آن‌ها ممکن است کمک هزینه هم در اختیارتان بگذارند). قبل از ورود به دانشگاه باید آزمون تعیین سطح زبان هم بدهید چون زبان رسمی تحصیل در دانشگاه‌های کشور، معمولا انگلیسی است. اما حتی برای دانشجویانی که در این آزمون نمره کسب نمی‌کنند، دوره‎‌های آموزشی زبان برگزار می‌شود (یعنی برای مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل نیازی به مدرک آیتلز یا تافل نخواهید داشت اما اگر این مدارک را دارید، آزمون برای شما ضروری نیست). بیشتر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اقامت قبرس را درخواست می‎کنند.

برای مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل، به مشاوران ویتریول اعتماد کنید

همکاران ما در موسسه ویتریول، با تخصص و تجربه‌شان در تمام مراحل مهاجرت همراه شما هستند. در این صفحه می‌توانید با ورود اطلاعات و شرایطتان، برای ما درخواست مشاوره ثبت کنید تا نهایتا در عرض بیست و چهار ساعت با شما تماس بگیریم. ما شرایط شما را دقیقا بررسی می‌کنیم و بهترین گزینه‌ها را -برای ارائه سریع‌ترین مسیر- به شما ارائه می‌دهیم. اگر قصد دارید در یک کشور اروپایی ادامه تحصیل بدهید، حتما با مشاوران ما تماس بگیرید. 

منبع: wikipedia.org , visaguide.world