تحصیل در مدارس ترکیه

اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد دارید برای کار و زندگی با خانواده به کشور ترکیه بروید و با پرسش‌هایی در ارتباط با تحصیل در مدارس ترکیه مواجه هستید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیدا کنید.

نظام آموزشی کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای توسعه‌یافته اوراسیایی به‌شمار می‌آید که در همسایگی کشورمان قرار دارد. اغلب افرادی که به علت شرایط اقتصادی ایده‌آل ترکیه به این کشور مهاجرت می‌کنند، همواره این سوال را در ذهن دارند که شرایط تحصیل در مدارس ترکیه چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شرایط تحصیل و کیفیت سیستم آموزشی ترکیه مانند سایر بخش‌های این کشور پیشرفته است و همه موسسات آموزشی دولتی و خصوصی تحت نظارت و کنترل آموزش و پرورش ترکیه اداره می‌شوند.
مطابق قوانین کشور ترکیه، تحصیل به عنوان حق مسلم فرزندان 6 تا 14 ساله شناخته می‌شود و به نوعی آموزش در این رده سنی اجباری است و در مدارس دولتی به صورت رایگان صورت می‌گیرد. سال تحصیلی در مدارس ترکیه از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر شروع می‌شود و تا اوایل ژوئن ادامه دارد و در زمستان (فوریه) با تعطیلی دو هفته‌ای همراه است؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه با خانواده را دارید، بدون تردید فرزندانتان از لحاظ تحصیل در مدارس ترکیه با مشکل مواجه نمی‌شوند.

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزش و پرورش ترکیه

همانطور که اشاره کردم، کشور ترکیه از سیستم آموزشی قدرتمند و با کیفیتی برخوردار است و مطابق قانون مصوب سال 2012 میلادی، 12 سال دوره تحصیلی برای شهروندان ترکیه اجباری است که در سه دوره تحصیلی به طول می‌انجامد. مراحل سیستم آموزش و پرورش ترکیه به شرح زیر است:
آموزش پیش از مدرسه: آموزش اختیاری تا سن 6 سالگی (مهدکودک)
آموزش دوره ابتدایی: آموزش اجباری و رایگان برای 5 سال ابتدایی و 3 سال راهنمایی (6 تا 14 سالگی)
آموزش دوره متوسطه: آموزش در دبیرستان به مدت 4 سال (15 تا 18 سالگی)
آموزش عالی: آموزش در دانشگاه یا مدارس عالی حرفه‌ای به مدت 2 تا 4 سال
لازم به ذکر است که همه امکانات در مدارس دولتی کشور ترکیه کاملا رایگان است و در برخی از مدارس مدت تحصیل به منظور یادگیری زبان یک سال افزایش می‌یابد.

ثبت‌نام به منظور تحصیل در مدارس ترکیه

افرادی که در خانواده خود فرزند زیر 18 سال دارند، می‌توانند پس از مهاجرت و اخذ اقامت کشور ترکیه به ثبت نام در مدارس ترکیه اقدام کنند؛ زیرا فرزند به واسطه اقامت والدین مقیم کشور ترکیه به حساب می‌آید و از حق تحصیل در مدارس ترکیه برخوردار می‌شود. بدین منظور ثبت‌نام در مدارس ترکیه به صورت زیر خواهد بود:

دوره ابتدایی

به منظور ثبت‌نام در کلاس اول باید با برگه نفوس، کارت اقامت والدین و فرزند به یکی از نزدیکترین مدارس محل سکونت خود مراجعه کنید. در واقع برگه نفوس اطلاعات آدرس محل اقامت در شهرداری منطقه را ثبت کرده است و مهر تاییدی به نزدیکی مدرسه و محل سکونت است. ثبت نام در مدارس دولتی رایگان و در مدارس خصوصی با پرداخت شهریه (‌کامل یا قسطی) صورت می‌گیرد و تا پایان دوره تحصیلی مقطع ابتدایی به مدارکی نیاز نیست و فقط کافیست ادامه تحصیل فرزندتان در آن مدرسه را تایید کنید.

ادامه تحصیل در مدارس ترکیه

افرادی که به تازگی اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اند و می‌خواهند فرزندشان در مقطع مورد نظر به ادامه تحصیل بپردازد باید ابتدا آخرین کارنامه تحصیلی با مهر و تمبر آموزش و پرورش منطقه را به صورت ترجمه شده ارائه دهند. همچنین اصل و کپی پاسپورت به اداره آموزش محل تحصیل و اقامت ارائه داده شود تا معادل‌سازی مقطع و سال تحصیلی (دنکلیک) صورت پذیرد و سرانجام با برگه نفوس و کارت اقامت به مدرسه مورد نظر به منظور ثبت‌نام مراجعه کنند.
این نکته را در نظر داشته باشید که مدارس دولتی متقاضیان زیادی دارند و بهتر است در اولین فرصت اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین برخی از مدارس خصوصی کشور ترکیه، با برگزاری آزمون ورودی و کسب نمره قبولی به ثبت‌نام دانش ‌آموز اقدام می‌کنند.
بنابراین اگر به دنبال ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ترکیه هستید، توصیه می‌کنیم از شرکت‌های فعال چون ویتریول (Vitriol) مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید تا در این زمینه با مشکل مواجه نشوید.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

پس از ثبت‌نام فرزندتان در یکی از مدارس کشور ترکیه، بد نیست نگاهی به شرایط تحصیل در مدارس ترکیه داشته باشید:
پوشش دانش آموزان در مدارس
پوشیدن لباس فرم در همه مدارس ترکیه اعم از دولتی و خصوصی اجباری است و فقط در طرح و رنگ با یکدیگر متمایز هستند.
سال تحصیلی در ترکیه
مدت زمان تحصیل برای هر مقطع در مدارس ترکیه، 180 روز است که از سپتامبر تا ژوئن را شامل می‌شود.
تعطیلات مدارس
مدارس کشور ترکیه علاوه بر 3 ماه تابستان و تعطیلات رسمی، دو هفته زمستان در ماه فوریه تعطیل هستند.
رو‌زهای تحصیلی
اغلب مدارس ترکیه هر هفته به مدت 5 روز از دوشنبه تا جمعه و از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از‌ ظهر دایر هستند.
زبان آموزش
آموزش در تمامی مدارس و مقاطع تحصیلی این کشور با زبان ترکی استانبولی است. البته برخی از مدارس با دریافت هزینه اضافی به آموزش با زبان‌های دیگر می‌پردازند. همچنین در مدارس بین‌المللی ترکیه، زبان ترکی به عنوان زبان دوم آموزشی محسوب می‌شود.

کشور ترکیه در سال‌های اخیر با توجه به رشد اقتصادی بی‌نظیر به یکی از مقاصد مهاجرتی تبدیل شده است؛ از همین‌رو بسیاری از افراد از اقصی نقاط جهان به ویژه کشورمان ایران به این کشور مهاجرت می‌کنند. در چنین وضعیتی تحصیل در مدارس ترکیه برای فرزندان به یکی از دغدغه‌های والدین تبدیل شده است ولی جای نگرانی نیست!
سیستم آموزشی کشور ترکیه بسیار پیشرفته و قدرتمند است و شرایط لازم را برای افراد مقیم ترکیه فراهم کرده تا فرزندان زیر 18 سال از 12 سال دوره آموزش اجباری مدارس دولتی، خصوصی یا بین‌المللی بهره ببرند. موسسات زیادی در زمینه ارائه خدمات مربوط به ثبت‌نام فرزندان در مدارس ترکیه مشغول فعالیت هستند که در این میان شرکت ویتریول‌ (Vitriol) یکی از بهترین‌ها به‌شمار می‌آید و به متقاضیان مشاوره‌های لازم و خدمات مربوط به تحصیل در مدارس ترکیه را ارائه می‌دهد؛ بدین منظور، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی دفاتر شرکت ویتریول در کشور ترکیه، راهنمایی‌های لازم را به صورت آنلاین یا حضوری دریافت کنید.