آموزش زبان ترکی و معرفی اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های آموزشی

برای کسانی که با اهداف تجاری و توریستی قصد دارند به کشور ترکیه یا قبرس سفر کنند نیز یادگیری این زبان یک مزیت محسوب می‌شود و می‌تواند، فرصت‌های بیشتری را برای خرید یا تفریح و زندگی در اختیار آنان قرار بدهد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های یادگیری زبان ترکی بیشتر آشنا کنیم.

مراحل آشنایی با زبان ترکی

اولین قدم در راه آموزش زبان ترکی، یادگیری الفبای آن است. ترکی استانبولی از جمله زبان‌هایی است که از حروف لاتین برای نوشتن آن استفاده می‌شود.
از نظر تلفظ، این حروف اغلب، شبیه حروف الفبای انگلیسی تلفظ می‌شوند اما در چند حرف نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. حرف g صدای گ، حرف y صدای ی، j صدای ژ می‌دهد. البته حروف دیگری نیز وجود دارد که مختص زبان ترکی بوده و در زبان انگلیسی وجود ندارد که از آن جمله می‌توان به حروف بی‌صدای ç، ǧ، ş و حروف صدادار ı، ö و ü اشاره کرد.
بعد از یادگیری حروف زبان ترکی، می‌توانید به یادگیری برخی لغات پرکاربرد در این زبان اقدام کنید. برای این منظور، می‌توانید از کتاب‌ها و کتابچه‌هایی که لغات معمول این زبان را آموزش می‌دهند، استفاده کنید یا از اپلیکیشن‌های آموزش زبان ترکی و سایت‌های اینترنتی استفاده کنید.
با این روش، می‌توانید کم‌کم دامنه لغات ترکی خود را افزایش دهید و در گام بعدی مکالمه‌های این زبان را یاد بگیرید. یادگیری قواعد نیز از نکات ضروری است که می‌تواند در قالب کتاب‌ها و اپلیکیشن‌های مربوطه دنبال شود.

اپلیکیشن‌های آموزش زبان ترکی

یادگیری هر زبانی در قالب بازی یا با برنامه‌های کاربردی که امروزه دارای امکانات متنوعی هستند، می‌تواند سریع‌تر اتفاق بیافتد. زبان ترکی استانبولی، زبان مادری بیش از 70 میلیون نفر در جهان است و با ترکی آذربایجانی نیز دارای اشتراکات زیادی است. به همین دلیل برنامه‌های زیادی به منظور آموزش این زبان طراحی و در سایت‌های مختلف اینترنتی ارائه شده است. برخی از این برنامه‌ها مخصوص فارسی زبانان بوده و برخی بر پایه زبان انگلیسی طراحی شده‌اند.
نصب کردن این برنامه‌ها در تلفن همراه برای زمان‌هایی که وقت مرده محسوب می‌شوند بسیار مفید است و شما می‌توانید در اتوبوس، مترو و جاهای دیگری که بدون انجام هیچ کاری، منتظر تمام شدن وقت هستید، زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید. در ادامه به معرفی چند اپلیکیشن مفید در این باره می‌پردازیم.

نرم‌افزار تلفن همراه زبان بیاموز
این اپلیکیشن ایرانی است و امکان یادگیری زبان‌های انگلیسی، ترکی، آلمانی و فرانسوی را فراهم کرده است. در این برنامه، امکان انتخاب سطح برای شروع یادگیری زبان وجود دارد و برای هر سطحی آموزش‌ها و لغات مربوط به آن جداسازی شده است. زبان بیاموز برای یادگیری بهتر لغات از مثال‌ها استفاده می‌کند و تلفظ صوتی لغات را نیز انجام می‌دهد.
اپلیکیشن 23 زبان نصرت
موسسه نصرت در بین زبان‌های خارجی‌ای که آموزش می‌دهد، زبان ترکی استانبولی را نیز گنجانده است. با استفاده از این سایت، شما می‌توانید با پرداخت مقداری پول، گزینه آموزش زبان ترکی را برای خود فعال کنید. از این طریق می‌توانید به صورت صوتی و تصویر این زبان را با کمک اساتید نصرت بیاموزید.
برنامه کاربردی هایا تورکیش
اپلیکیشن Haya Turkish امکان یادگیری زبان ترکی را برای فارسی‌زبانان به صورت رایگان فراهم کرده است. از طریق این برنامه، می‌توانید به بیش از 2000 لغت استانبولی با ترجمه فارسی دسترسی داشته باشید و تلفظ آن را یاد بگیرید. محیط فارسی نرم‌افزار، استفاده از آن را راحت کرده است و امکان برگرداندن زبان آن به انگلیسی و ترکی نیز وجود دارد. این برنامه به صورت آفلاین کار می‌کند و امکان نشانه‌گذاری کلمات را نیز دارد.
اپلیکیشن و سایت Türkçe Öğretimi
حسن کرم اوغلی، اپلیکیشن و سایتی را با عنوان Türkçe Öğretimi طراحی کرده است. این سایت یادگیری ترکی را آسان کرده و در قالب برنامه امکانات مختلفی را برای یادگیری این زبان عرضه کرده است. استفاده از این نرم‌افزار رایگان است و در سایت نیز مقالات متنوعی برای معرفی زبان ترکی وجود دارد.
سایت و اپلیکیشن موسسه یونوس امره
این سایت هدف خود را تبدیل زبان ترکی به زبانی تاثیرگذار در عرصه جهانی اعلام کرده است. این سایت به صورت مرتبط دروسی را برای یادگیری ترکی در سایت خود منتشر می‌کند. این آموزش‌ها به صورت هم‌زمان از طریق اپلیکیشن آن نیز قابل پیگیری است. سمینارها و دروس حضوری نیز در این موسسه انجام می‌شود که برنامه آن از طریق اپلیکیشن قابل دسترسی است.
با افراد و رسانه‌هایی که به زبان ترکی صحبت می‌کنند در ارتباط باشید
از روش‌هایی که می‌تواند در آموزش زبان ترکی به شما کمک کند دنبال کردن رسانه‌های ترکیه‌ای است. به سایت‌های ترکی بروید و اخبار و فیلم‌ها را دنبال کنید، فیلم و سریال ترکیه‌ای ببینید و در شبکه‌های اجتماعی با افراد ترک زبان صحبت کنید.

مزایای آموزش زبان ترکی

ترکیه یکی از کشورهای توریستی است که سالانه تعداد زیادی گردشگر را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. با یادگیری این زبان، بهتر می‌توانید از رفتن به ترکیه لذت ببرید و با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید. برای افرادی که با یادگیری زبان ترکی می‌خواهند در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند یا در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند، شرکت ویتریول خدماتی را فراهم کرده و می‌تواند هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. از طریق شرکت ویتریول می‌توانید در ترکیه شرکت ثبت کرده یا به این کشور مهاجرت کنید. کافی است با مشاوران Vitriol در ارتباط باشید.