آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی

شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی در ترکیه این فرصت را خواهید داشت که یک زندگی مدرن و سنتی را به صورت همزمان در یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه تجربه کنید. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه، شباهت‌های فرهنگی بسیاری با ایران دارد. در نتیجه می‌توانید با محیط و مردم این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی، راحت‌تر ارتباط برقرار کنید. از همه مهم‌تر، کیفیت بالای دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه و اعتبار مدرک آن در جهان، دلیل بسیار خوبی برای انتخاب این کشور به منظور مهاجرت تحصیلی است. در این مقاله تصمیم داریم شما را با آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی آشنا کنیم، چنانچه تصمیم دارید برای ادامه تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت کنید و درباره آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی اطلاعات کافی ندارید، با ما همراه باشید.

آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی چیست؟

حدود ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن‌ها دولتی هستند و بقیه دانشگاه‌های خصوصی یا پایه هستند. هزینه شهریه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تقریبا رایگان است اما برای تحصیل در این دانشگاه‌ها، لازم است در آزمون دانشجویان بین‌المللی (YOS) شرکت کنید. علاوه بر این شما باید نمرات دبیرستان خوبی داشته باشید و برای اثبات سطح بالای زبان انگلیسی خود ضروری است نمره بالا TOEFL یا IELTS را ارائه دهید.

آزمون دانشجویان بین‌المللی YOS چیست؟

آزمون YOS، آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی است و برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در ترکیه هستند طراحی شده است. اگر می‌خواهید در ترکیه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تحصیل کنید، باید این آزمون را با امتیاز خوبی قبول شوید. حداقل نمره‌ قبولی در آزمون YOS،45 است.این آزمون به دانشجویان، اجازه می‌دهد تا در رشته‌هایی مانند پزشکی، قانون، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و … در ترکیه تحصیل کنند. در بیشتر موارد، آزمون YOS از ۸۰ سؤال تشکیل شده است که اغلب ۴۵ سؤال در این امتحان، مربوط به سؤالات ضریب هوشی (سؤالات توانایی عمومی، سؤالات هوش) است و ۳۵ سؤال باقیمانده مربوط به ریاضیات است و این سؤالات شبیه سؤالات ریاضی دبیرستان است. زبان آزمون YOS نیز به زبان ترکی و انگلیسی است.

چه کسی حق شرکت درآزمون YOS را دارد؟

افرادی که در این آزمون، شرکت می‌کنند نباید شهروند ترکیه باشند و فقط دانشجویان خارجی می‌توانند برای این آزمون اقدام کنند. اگر دانشجوی بین‌المللی هستید که حداقل از دبیرستان یا از هر موسسه‌ای که با شرایط دبیرستان در ترکیه برابر باشد، فارغ‌التحصیل شده‌اید یا یک سال از فارغ‌التحصیلی‌تان باقی‌مانده است، می‌توانید در آزمون YOS شرکت کنید.
برای شرکت در آزمون YOS باید هزینه ثبت‌نام بپردازید و ابتدا به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کنید. علاوه بر آنچه گفته شد، شما باید شرایط ثبت‌نام را كه توسط مؤسسات آموزش عالی موردنظرتان تعیین می‌شود، انجام دهید. در ترکیه هر مؤسسه و دانشگاه شرایط و ترجیحات متفاوتی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد بنابراین ابتدا باید فهرستی از شرایط دانشگاه موردنظر خود را تهیه کنید. شما می‌توانید همه شرایط درخواست مربوط به آزمون ورودی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی را از سایت رسمی دانشگاهی که در آن می‌خواهید تحصیل کنید، ببینید.