مقایسه سرمایه‌گذاری در تركیه با سرمایه‌گذاری در امارات

شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کشورهای امارات و ترکیه، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف محسوب می‌شود. شهر دبی امارات به عنوان یکی از بهترین شهرها جهت سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌آید که به واسطه مسیرهای دریایی، سرمایه‌گذاران زیادی را به سمت خود کشانده است.

در نقطه مقابل کشور ترکیه هم شرایط اخذ تابعیت ترکیه را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود؛ بنابراین اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در کشورهایی از قبیل ترکیه و امارات به منظور اخذ اقامت هستید، بهتر است ابتدا از شرکت‌های معتبرفعال مانند ویتریول (Vitriol) مشاوره‌های لازم را دریافت کنید تا در این مسیر با مشکل مواجه نشوید.

استانداردهای سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات

همواره سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی با دغدغه‌هایی همراه است و سرمایه‌گذاران این نگرانی را دارند که نه تنها سودی کسب نکنند بلکه سرمایه اولیه خود را هم از دست بدهند. به طور کلی امنیت سرمایه‌گذاری و نوآوری سیستم‌های دولتی و خصوصی در سرمایه‌گذاری کشورهای ترکیه و امارات بسیار حائز اهمیت است. سازمان‌های دولتی و خصوصی کشور ترکیه درگیر فساد مالی بالایی هستند و همین موضوع کار سرمایه‌گذاری در این کشور را دشوار کرده است ولی نکته مثبت امضای توافق‌نامه دو جانبه تجاری ایران و ترکیه محسوب می‌شود که تا حدودی امنیت سرمایه‌گذاری در این کشور را تضمین می‌کند.
دولت امارات هم بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش‌های نوآورانه دولتی و خصوصی تاکید دارد. به طور کلی اغلب سرمایه‌گذاران با هدف اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه و امارات قدم در این راه می‌گذارند؛ پس بهتر است ابتدا از امنیت سیستم قضایی چنین کشورهایی اطمینان حاصل کنند.

سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات برای اخذ اقامت و تابعیت

بسیاری افراد این سوال را در ذهن دارند که آیا با سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات، می‌توان اخذ اقامت و تابعیت دائم این کشورها را اخذ کرد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که کشورهای امارات و ترکیه با ایجاد روش‌های مختلفی در زمینه سرمایه‌گذاری، به متقاضیان اقامت کشور خود را می‌دهند. به طور کلی سرمایه‌گذاران در کشور امارات متحده عربی طبق میزان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، می‌توانند 5 تا 10 سال اقامت کشور را دریافت کنند. همچنین طبق قوانین مصوب دولت ترکیه،سرمایه‌گذاری در این کشور هم می‌تواند به اخذ تابعیت فرد سرمایه‌گذار و خانواده او منجر شود. روش‌های مختلفی به منظور سرمایه‌گذاری در تركیه وجود دارد و افراد می‌توانند اجازه دو تابعیتی را دریافت کنند.

به طور کلی سرمایه‌گذاری در کشورهای ترکیه و امارات مطابق قانون دارای حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در هر بخش است و بر اساس میزان سرمایه‌گذاری مدت اقامت به افراد واجد شرایطارائه می‌شود و قابلیت تمدید دارد.

سرمایه‌گذاری در امارات و ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری و اخذ تابعیت کشور ترکیه، خرید ملک در ترکیه است. با توجه به قانون جدید کشور ترکیه در زمینه سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، حداقل مبلغ 250 هزار دلار آمریکا برای خرید ملک کفایت می‌کند و فرد خریدار نباید به مدت سه سال این ملک خریداری شده را بفروشد. لازم به ذکر است افرادی که به خرید ملک به ارزش 500 هزار دلار به منظور اخذ اقامت ترکیه اقدام می‌کنند، ملزم به رعایت این قانون نیستند. نکته قابل توجه در خرید ملک ترکیه این است که افراد فقط مجاز به خرید املاکی هستند که دولت ترکیه آن‌ها را مجاز دانسته است و متقاضیان می‌توانند برای اعضای خانواده و فرزندان زیر 18 سال اقامت ترکیه را دریافت کنند.
در نقطه مقابل کشور امارت هم شرایط اخذ ویزای اقامت را باسرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات برای اتباع خارجی در نظر گرفته است که حداقل مبلغ خرید ملک در این کشور به منظور اخذ اقامت، 1 میلیون درهم حدود 275 هزار دلار است و فرد متقاضی باید درآمد حداقل 10 هزار درهمی در ماه داشته باشد تا ویزای اقامت برای 2 سال به او اعطا شود. همچنین طبق قوانین دولت امارات، اخذ اقامت برای اعضای خانواده فرد سرمایه‌گذار فقط با حمایت مالی هر فرد حداقل 4 هزار درهم در ماه امکان‌پذیر است. با این وجود امکان کار در امارات برای سرمایه‌گذار وجود ندارد! پس از گذشت 2 سال، می‌توان به اخذ اقامت دائم امارات اقدام کرد و به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی مشغول شد.

تفاوت سند ملکی در ترکیه با امارات

افرادی که به اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک اقدام می‌کنند، پس از انجام معامله سند ملک با مشخصات خریدار برای آن‌ها صادر می‌شود که در ترکیه به سند ملک، تاپو (TAPU) می‌گویند و بر اساس قانون، زمانی مالک ملک خواهید شد که تاپو به نام شما منتقل شود و به منظور دریافت سند ملک در ترکیه برای اتباع خارجی 1 تا 3 روز زمان لازم است. قوانین کشور ترکیه این امکان را برای اتباع خارجی فراهم می‌کند تا با شرایط خاص و خرید ملک، اقامت بلند‌مدت ترکیه برای متقاضی صادر شود.
این موضوع در کشور امارات متحده عربی به این شکل است که ابتدا پس از توافق بر سر جزئیات معامله، قول‌نامه یا MOU امضا می‌شود و انتقال سند 30 تا 45 روز بعد از امضاء قول‌نامه انجام خواهد شد. سپس دو هفته قبل از انتقال سند به دریافت برگه NOC ‌از سازنده ملک اقدام می‌شود و در
گام آخر، پرداخت هزینه‌ها و انتقال سند یا همان Title Deed‌به نام خریدار انجام می‌شود. نکته مهم در قوانین کشور امارات این است که به هیچ روی به اتباع خارجی با خرید ملک اقامت دائم داده نمی‌شود.
تفاوت مهم و اساسی در سند ملک خریداری شده ترکیه و امارات، قدر‌السهم زمین به خریداران خارجی است که برخلاف کشورهایی چون امارت، در ترکیه قدر‌السهم زمین به خریداران واگذار می‌شود.
منظور از قدرالسهم، سهم هر واحد آپارتمان از زمین اختصاص داده شده به کل مجتمع است که به آن سهم اعیان از عرصه هم می‌گویند.

خرید ملک در ترکیه یا امارت، کدام گزینه بهتری است؟!

خرید ملک برای اتباع خارجی در کشورهایی چون ترکیه و امارات از بازدهی بالایی برخوردار است. حال سوالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران و متقاضیان اخذ اقامت در ذهن دارند، این است که خرید ملک در ترکیه گزینه مناسبت‌تری است یا امارت؟ ویتریول (Vitriol) یکی از شرکت‌های فعال در زمینه حقوقی به‌شمار می‌آید که به شما در انتخاب بهتر کمک شایانی خواهد کرد. در حقیقت خرید ملک در کشور امارات همواره با مشکلاتی همراه است که از جمله آن‌ها، می‌توان به حقوق اجاره‌ای و صدور سند برای مدت بیش از 99 سال در دبی برای اتباع خارجی، زمان زیاد برای انتقال سند یا گاه عدم صدور سند، ندادن قدرالسهم به خریدار، مشکلات مربوط به صدورمجوز اقامت و ورشکستگی شرکت‌ها اشاره کرد. در نقطه مقابل خریداران ملک در ترکیه با چنین مشکلاتی مواجه نیستند و با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه ارتباط تجاری بین کشور ایران و ترکیه، همواره سرمایه‌گذاری در ترکیه از لحاظ امنیتی واقامتی گزینه مناسب‌تری برای ایرانیان محسوب می‌شود و از شرایط سرمایه‌گذاری ایده‌آل‌تری برخوردار است.
همچنین در کشور ترکیه اقامت دو تابعیتی به اتباع خارجی داده می‌شود که این موضوع در کشور امارات وجود دارد و مطابق قانون کشور امارات به هیچ فرد خارجی اقامت دائم داده نمی‌شود؛ بنابراین با توجه به شرایط ایده‌آلی که کشور ترکیه در زمینه خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه برای اتباع خارحی در نظر گرفته است، بدون تردید این کشور در مقایسه با امارات گزینه مطلوب‌تری به‌ حساب می‌آید.

سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات از طریق کارآفرینی

کارفرمایان خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در کشور ترکیه و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه‌ای، تابعیت ترکیه را اخذ کنند. این شرایط برای کشور امارات متفاوت است و سرمایه‌گذارانی مجاز به اخذ اقامت 5 ساله امارات هستند که یک پروژه قبلی با حداقل 50 میلیون درهمسرمایه‌‌گذاری کرده باشند یا توسط نگهدارنده تجاری معتبر در امارات تایید شوند. این ویزا در کشور امارات، می‌تواند برای شرکاء تجاری و خانواده سرمایه‌گذار تعمیم پیدا کند.

سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات

کشورهای ترکیه و امارات روش‌های بسیاری را برای سرمایه‌گذاری به منظور اخذ اقامت در نظر
گرفته‌اند و افراد می‌توانند با توجه به تخصص، سرمایه و سلیقه خود از هر یک از روش‌های زیر در
کنار خرید ملک و کارآفرینی استفاده کنند:
سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی
سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام و ثبت شرکت

مزایای سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات

در سال‌های اخیر، کشورهای ترکیه و امارات با توجه به رشد اقتصادی بی‌نظیر به یکی از قطب‌های سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت ایرانیان تبدیل شده‌اند؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در تركیه و امارات دارای مزایای بسیاری است که به شرح زیر هستند:

مزایای سرمایه‌گذاری در تركیه
اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه با حفظ تابعیت قبلی
امکان سفر به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا
برخورداری از خدمات درمانی رایگان
امکان تحصیل رایگان

مزایای سرمایه‌گذاری در امارت
امکان اخذ اقامت امارات و فعالیت تجاری و اقتصادی
وجود نداشتن مالیات غیر از بانک، اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های نفتی
افزایش قدرت خرید

روش‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در کشورهای ترکیه و امارات وجود دارد که برای اخذ اقامت مورداستفاده قرار می‌گیرند ولی یکی از مرسوم‌ترین آن‌ها، خرید ملک در ترکیه و امارات به‌شمار می‌آید که تحت قوانین خاص این کشورها، امکان اخذ اقامت و تمدید برای سرمایه‌گذاران وجود دارد اما وجود برخی مشکلات در ثبت سند و اخذ اقامت در کشورهای خارجی مانند دبی این نگرانی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده تا نسبت به این موضوع با حساست بیشتری برخورد کنند و به دنبال آشنایی با تفاوت‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه و امارات باشند؛ بنابراین اگر به دنبال اخذ اقامت ترکیه یا امارات هستید و این سوال را در ذهن دارید که کدام کشور و کدام روش سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم از کارشناسان مجرب موسسات فعال در این زمینه مانند ویتریول (Vitriol) راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید تا با مشکل مواجه نشوید. بدین منظور، می‌توانید از طریق ایمیل یا فرم دیدگاه، سوالات و نظرات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در کوتاهترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.