سوالات متداول

ژوئن 27, 2022
0 نظر

با توجه به استقبال هموطنان عزيز برای سفر به قبرس شمالی و خرید ملک در این جزیره زیبا تصمیم گرفتیم تا به تعداد ازسوالات متداول شما عزيزان د ر این رابطه پاسخ دهیم . مطمئنا با مطالعه این مقاله به سؤالات زیادی از شما عزيزان پاسخ داده خواهد شد.زیرا یکی از دغدغه های شرکت ویتریول کمک به شما عزيزان برای انتخاب آگاهانه و درست در کشور زیبای قبرس شمالی میباشد .

آیا می توانم قبل از آمدن به قبرس شمالی املاک و مستغلات بخرم؟
بله ،.می توان آن را با وکالتنامه ای که مطابق با قوانین جمهوری قبرس شمالی صادر شده است دریافت کرد.

اتباع خارجی چگونه می توانند در قبرس شمالی املاک و مستغلات بخرند؟
پس از انتخاب ملک مورد خرید و توافق قیمت با شرکت فروشنده، بین خریدار و فروشنده؛ قرارداد فروش منعقد می شود که شامل قیمت فروش، شرایط پرداخت و تحویل و جزئیات ملک است.

چه نوع اقداماتی پس از امضای قرارداد فروش مورد نیاز است؟
پس از امضای قرارداد، حق تمبر که طبق قانون فعلی نیم درصد از قیمت کل قرارداد است، باید ظرف مدت ۲۱ روز از زمان عقد قرارداد به اداره مالیات پرداخت شود تا قرارداد از نظر مالی قانونی شود. ضمناً باید ظرف ۲۱ روز از تاریخ امضای قرارداد فروش در اداره ثبت اسناد و املاک به ثبت برسد.خریدار با اعلام این که ملک فروخته شده به هیچ وجه در تصرف یا تصرف اشخاص ثالث نخواهد بود و حق مالکیت از نظر قانونی قانونی می شود، قرارداد را در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت می کند.

حقوق شهروندان خارجی برای خرید املاک چیست؟
اتباع خارجی حق خرید ۱ خانه یا حداکثر ۱ هكتار زمین از قبرس شمالی را دارند. زوج های متاهل ۱ نفر محسوب می شوند. البته برای هموطنان عزیز ایرانی چون زن و شهر نام خانوادگی خود را دارند میتوانند به عنوان فرد مستقل هر کدام یک خانه و یا ۱ هكتار زمان خریداری نمایند.


برای خرید ملک چه مدارکی لازم است؟
هنگام خرید ملک، فقط شناسه یا پاسپورت خریدار مورد نیاز است.


سایر هزینه های اضافی هنگام خرید ملک چیست؟
خریدار موظف است «هزینه انتقال سند» ملک خریداری شده را بپردازد. هزینه انتقال سند مالکیت به اداره ثبت زمین قبرس شمالی هنگام انتقال سند مالکیت پرداخت می شود. در صورتی که خریدار اولین ملک باشد، مبلغی معادل ۳% از قیمت فروش ملک خریداری شده با تخفیف پرداخت می شود. این نرخ برای تمامی افرادی که قبلا از تخفیف استفاده کرده اند ۶% می باشد. علاوه بر این، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) و مالیات تکلیفی پرداخت می شود. مبلغ مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط خریدار ۵% ارزش فروش ملک می باشد. مالیات تکلیفی توسط فروشنده به اداره مالیات پرداخت می شود. این نرخ که برای فروشندگان انتفاعی (پیمانکار) ۴ درصد است، برای فروشندگان غیرانتفاعی (مالک) ۳.۵ درصد است.

انواع سند در قبرس شمالی کدام است؟
۳ نوع سند املاک و مستغلات در قبرس شمالی وجود دارد. برای مثال؛

سند ترکیش : نوع عنوانی است که برای اقامت، زمین و محل کار متعلق به ترک‌های قبرس یا اتباع خارجی قبل از سال ۱۹۷۴ داده می‌شود.

سند اکسچنج یا معاوضه : ترک‌های قبرسی که مجبور بودند املاک خود را در قبرس جنوبی ترک کنند و در سال ۱۹۷۴ به قبرس شمالی مهاجرت کنند، در ازای املاکی که در سمت یونانی باقی گذاشته‌اند، املاکی معادل اموالی که در آنجا داشتند، دریافت کردند. ترک‌های قبرسی که املاک و مستغلات مشابه خریداری می‌کردند، اسنادی را امضا کردند که نشان می‌داد از زمین‌های خود در بخش یونانی صرف نظر کرده‌اند و عنوان املاک و مستغلات «معادل» خود را از دولت قبرس شمالی به دست آورده‌اند. املاک و مستغلات با عناوین معادل امن تلقی می شوند و می توان انواع خرید/فروش را انجام داد.

سند تحصيص : خرده املاک و مستغلات که به شهروندان قبرس شمالی یا افرادی که پس از سال ۱۹۷۴ از ترکیه آمده بودند به عنوان پاداش موفقیتی که دولت قبرس شمالی در جنگ نشان داد، داده شد تا آنها بتوانند در این کشور ساکن شوند و به زندگی خود ادامه دهند. این عناوین تحت ضمانت دولت قبرسی شمالی هستند و صاحبان آنها دارای کلیه حقوق مالکیت بر روی املاک هستند.

اگر من زمین بخرم می توانید در طراحی و ساخت به من کمک کنید؟
شرکت ویتریول بخشی از هلدینگ بزرگ نورال میباشد که قسمتی از این هلدینگ در زمینه ساخت و ساز ساختمان فعالیت می نماید ، شرکت ما با بخش خرید، تیم فنی و کارآمد خود ظرفیت مدیریت و نظارت بر کلیه فرآیندها از قبیل خرید زمین تا طراحی ساختمان و معماری داخلی را دارد.

آیا پرواز مستقیم به قبرس شمالی وجود دارد؟
در حال حاضر تمامی پروازها به قبرس شمالی از طریق ترکیه انجام می شود.

بعد از تحویل ملک چه کاری باید انجام دهم؟
برای ثبت املاک خود، باید به اداره املاک شهرداری منطقه خود مراجعه کنید. شما می توانید با قرارداد مهر شده، سند مالکیت و هر مدرکی (کارت شناسایی یا پاسپورت) که اطلاعات هویتی شما را نشان دهد، درخواست دهید. مالیات بر املاک بر متر مربع خانه شما محاسبه می شود.

برای اشتراک برق باید به شرکت KIBTEK ودیعه پرداخت کنید، اگر شهروند قبرس شمالی هستید یا ضامن شهروندی قبرس شمالی دارید، هزینه واریزی ۴۷۰ لیر در سال ۲۰۲۲ است. اگر شهروند قبرس شمالی نیستید و ضامن ندارید، هزینه ودیعه ۱۴۱۰ لیر در سال ۲۰۲۲ است.

برای اینکه کنتور آب خود را وصل کنید، باید به اداره آب شهرداری مراجعه کنید. شما می توانید با قرارداد مهر شده خود، هر مدرکی که هویت شما را نشان می دهد و ثبت یا رسید ملکی درخواست دهید. هزینه کنتور آب ۱۹۷۶ لیردر سال ۲۰۲۲ است.

آیا شهروندانی که از خارج از کشور می آیند می توانند حساب بانکی باز کنند؟
بله آنها میتوانند. یکی از شعبه های ایش بانک ترکیه در قبرس شمالی، زراعت بانک، ترکیه گارانتی بانک، ترکیه هالک بانکاسی، تورک اقتصاد بانک را انتخاب کرده و در آن حساب باز نمایند

علاوه بر بانکهای دولتی فوق برخی از بانک های سرمایه خصوصی عبارتند از Akfinans Bank، AlBank، Asbank، Capital Bank، Creditwest Bank، قبرس فیصل بانک اسلامی، بانک مرکزی تعاون ترکیه قبرس، بانک تعاونی ترکیه لیماسول، بانک خاور نزدیک، Nova. بانک، بانک ترکیه. بانک جهانی، بانک İktisat، بانک Şeker.

هزینه سند مالکیت چیست و چه کسی پرداخت می کند؟
هزینه سند مالکیت: مسکن، محل کار، زمین، مزرعه، زمین و غیره. هزینه ای است که به صورت 4% قیمت فروش اعلام شده در سند برای کلیه املاک فروخته شده محاسبه می شود.

چه کسی حق مالکیت را پرداخت می کند: بر اساس مصوبه هیات وزیران 20 (2%) از اموال غیرمنقول به صورت جداگانه از فروشنده و خریدار وصول می شود.

بعد ازچه مدت به اتباع خارجی اجازه اقامت داده می شود؟
داشتن املاک و مستغلات در قبرس شمالی به طور مستقیم حق اقامت دائم را اعطا نمی کند، اما برای کسانی که می خواهند حق اقامت بگیرند، داشتن املاک و مستغلات یک مزیت است. اگر افرادی که دارای املاک و مستغلات هستند مشکل قانونی نداشته باشند و بتوانند درآمد خود را ثابت کنند، برای اتباع خارجی یک پروسه طبیعی است که اجازه اقامت ۱ ساله و سپس ۲ ساله و سپس اجازه اقامت نامحدود را دریافت کنند. بعد از دریافت اقامت دائم آنها نیازی به ورود به سیستم در زمان های خاص را ندارند.

مدارک لازم برای دریافت اقامت قبرس شمالی

جمع آوری مدارک مورد نیاز برای مهاجرت، با توجه به روش و کشور انتخابی شما می‌تواند مهم ترین مرحله این پروسه محسوب شود. چراکه هرنوع کم و کاستی در مدارک، تمامی زحمات شما را بدون نتیجه گذاشته و باعث اتلاف وقت و پول شما خواهد شد. در ادامه به مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق تمکن مالی اشاره خواهیم کرد.

  • پاسپورت متقاضی و همراهان
  • فرم درخواست
  • گواهی تولد و ازدواج
  • نامه عدم سوء پیشینه
  • اسناد مربوط به اثبات درآمد
  • مدارک مربوط به خرید ملک در قبرس
  • پرینت حساب بانکی

آیا می توانم ملکی را که خریداری کرده ام اجاره دهم؟
اجاره املاک خریداری شده توسط اتباع خارجی (اتباع ترکیه و سایر اتباع) به منظور کسب درآمد امکان پذیر است.

مزایای داشتن خانه در قبرس شمالی چیست؟
این سودآورترین ابزار سرمایه گذاری است زیرا قیمت مسکن به موازات تحولات سیاسی دائماً بالاتر از نرخ سود افزایش می یابد. در محیطی بسیار زیبا حداکثر ظرف مدت سی و پنج دقیقه به فرودگاه، سواحل با زیبایی بی نظیر، جنگل های کاج، بنادر، مهم نیست که در کجا خانه بخرید، خواهید رسید. شما در یک محیط اجتماعی آرام و با فرهنگ و بدون دغدغه های جاری زندگی خواهید کرد.

آیا ویزا برای زندگی در قبرس شمالی لازم است؟
بله. قبرس شمالی برای وضعیت اقامت نیاز به ویزا دارد. افراد از انگلستان و سایر کشورهای بزرگ اروپایی به طور خودکار ویزای ۳ ماهه را در بدو ورود دریافت می کنند.ممکن است تمدید این مدت اعطا شود، مشروط بر اینکه با موفقیت برای اجازه اقامت درخواست داده باشید (به این معنی که قصد دارید به طور دائم ساکن شوید). به طور معمول، بسیاری از افراد استخدام وکیل را انتخاب می کنند، زیرا روند ویزا می تواند طولانی و خسته کننده باشد.

چگونه می توانم اعتبار و قانونی بودن معاملات مالی و دولتی را تضمین کنم؟
همانطور که قبلا گفته شد، استخدام وکیل محلی مورد نیاز نیست، اما به شدت توصیه می شود. در ازای پرداخت هزینه عمومی، یک وکیل شخصاً در ادارات دولتی محلی بر روند رسیدگی نظارت خواهد کرد. علاوه بر این، وکیل تضمین می کند که قرارداد فروش شما توسط شما و سازنده ملک امضا شده است و از قانونی بودن و اصالت آن اطمینان حاصل می کند. برای داشتن خانه مجوز لازم است.


چه ارزی در قبرس استفاده می شود؟
ارز اصلی مورد استفاده در قبرس شمالی لیر ترکیه است.

سایر ارزهای اصلی مانند دلار آمریکا، پوند انگلیس یا یورو در مناطق بزرگ شهری پذیرفته می شوند.

قبرس متعلق به چه منطقه زمانی است؟
زمان محلی قبرس شمالی سه ساعت جلوتر از زمان گرینویچ (GMT + 3) است.


ولتاژ برق و چند شاخه پین ​​چیست؟
برق 240 ولت است، 3 دوشاخه مانند انگلستان است.


قبرس چه نوع آب و هوایی دارد؟

قبرس به خاطر تابستان های طولانی و گرم و زمستان های کوتاه و معتدلش معروف است. این جزیره معمولاً ۳۰۰ روزآفتابی دارد و دمای تابستانی را تا 40 درجه سانتی‌گراد فراهم می‌کند. شاید به همان اندازه مهم باشد که دمای دریا در تمام طول سال کاملاً معتدل است و فصول زمستان شاهد میانگین دمای 16 درجه سانتیگراد است.


آیا می توانم قبل از خرید سفری به قبرس شمالی داشته یاشم؟

بله ، حتما شما میتوانید ۴ روز و ۳ شب مهمان ما باشید. برای اینکار کافیست تا با همکاران فروش ما تماس بگیرید و از اطلاعات این پیشنهاد ویژه مطلع شوید.

پیام بگذارید