شرایط کاری در قبرس شمالی

ژانویه 1, 2022
0 نظر

حتماً یکی از مهمترین موضوعی که در مهاجرت بدان می اندیشید مساله ی کار در کشور مقصد است. بدون شک مهاجرانی که این جزیره را به عنوان مقصدی برای مهاجرت انتخاب می کنند مساله ی کار در قبرس شمالی را بررسی کرده و زمان زیادی را صرف مطالعه ی ابعاد آن می نمایند.

جستجو در صفحات مختلف دنیای مجازی و شنیدن صحبت افراد مختلف شاید بتواند گره گشای پاسخ برخی از سئوالات شما باشد اما بعضا بسیاری از گفته ها… صرفاً وعده بوده و هیچوقت جنبه ی واقعیت به خود نمی گیرد. از این رو می کوشیم در این مقاله آنچه نیاز است شما از بازار کار در قبرس شمالی بدانید را مطرح می کنیم.

با خواندن این مقاله خواهید دانست که:

-آیا می توانید در قبرس شمالی شغل مورد نیاز خود را بیابید؟

– از چه میزان حقوقی بهره مند می شوید؟ حداقل و میانگین حقوق دستمزد در این کشور چه میزان است؟

– چه مدارکی برای کار نیاز دارید؟

– چه مشاغلی از بازار کار بهتری برخوردارند؟

– با حقوق خود در چه سطحی زندگی خواهید کرد؟

– برای یافتن شغل مناسب از چه کسانی باید کمک گرفت؟

– و …

در نگاهی کلی وضعیت کار در قبرس شمالی چگونه است؟

قبل از هر چیز توجه شما را به این موضوع جلب می کنم که اکثر اطلاعاتی که در حوزه ی اشتغال در سایت های مختلف یافت می شود مربوط به قبرس جنوبی بوده و هیچ ارتباطی با قبرس شمالی ندارد. با دانستن این موضوع متوجه تفاوت این مقاله و مقالات دیگر سایتها می شوید.

در نگاهی کلی وضعیت اشتغال در قبرس شمالی وضعیتی مطلوب است. طبق آخرین آماری که در خصوص نرخ بیکاری در قبرس شمالی ارائه شده است آمار بیکاران این جزیره را کمتر از 5 درصد اعلام کرده اند. لازم به ذکر است در قبرس شمالی دانشجویان و مهاجران بسیاری به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت، در حرفه های مختلف مشغول کار هستند که آمار آنها به عنوان دانشجو و … ثبت بوده و به عنوان شاغل محسوب نمی شوند.

با توجه به رشد قبرس شمالی از سال 2010 تا کنون و آینده ای که برای این جزیره امن و آرام پیش بینی می کنند که همواره توسعه مند بوده است، نرخ ساخت و ساز در حوزه ی املاک، احداث کارخانجات صنعتی و … برای هر حرفه ای می توان شغلی مناسب را یافت.

مردم قبرس شمالی و تمایل آنها به کار

شما در قبرس شمالی نمی توانید به دنبال یک کار دولتی باشد. منصب های دولتی برای مردم قبرس شمالی است. معمولاً در قبرس شمالی مردم فقیر دیده نمی شوند. از آنجایی که تعداد افراد بومی در این کشور شاید حدود 200.000 تا 250.000 نفر باشد یافتن کار مناسب و یا تاسیس یک شغل متناسب با علاقه برای مردم این کشور کار دشواری نیست.

معمولاً اکثر مردم قبرس شمالی که دارای تحصیلات عالیه هستند در ادارات و بانک های این کشور مشغول شده و یا به دعوت کشورهای اروپایی و امریکایی در منصب های دیگر مشغول می باشند. تب تحصیل آنچنان که در ایران دیده می شود در قبرس شمالی وجود ندارد و جوانان مکلف هستند تنها تا پایان دوره ی دبیرستان (متوسطه ی دوم) به تحصیل بپردازند و پس از آن می توانند مطابق میل و علاقه سراغ کار بروند.

ویزای کار در قبرس شمالی

شما نمی تواند به قبرس شمالی با ویزای موسوم به جاب آفر وارد شوید. به طور کلی در قبرس شمالی فرصتی برای یافتن کار در اختیار شما قرار نمی گیرد. معمولاً پس از یافتن شغل مورد نظر و به دست آوردن رضایت کارفرما که ممکن است بین 1 تا 3 هم بطول بینجامد، کارفرما برای شما درخواست ویزای کار می نماید. (در مقالات دیگر به انواع و نحوه گرفتن ویزا در قبرس شمالی اشاره داشته ایم.) اما می تواند اطمینان داشته باشید پس از تائید شما به عنوان نیروی کار کارفرما حتما مکلف به اعلام بیمه برای شما خواهد بود و معمولا از این امر تخطی نمی کند.

نحوه ی اخذ ویزای کار در قبرس شمالی

به توجه به اینکه در سالهای اخیر تمایل بسیار زیادی برای مهاجرت به قبرس شمالی ایجاد شده است، سخت گیریهای بسیاری نیز در این زمینه ایجاد شده است. در حال حاضر شرایط ویژه ای برای مهاجران متقاضی کار در این کشور وجود دارد مردم اروپا و بعضی از کشورهای قاره آمریکا می توانند از آن بهره مند شوند که متاسفانه آن شرایط مشمول مردم کشور ایران نمی شود. بر اساس قوانین اداره مهاجرت کشور قبرس شمالی می بایست مدارک شما توسط کارفرما و محاسبه چی (شخصی که امور اداری و مالی کارفرما را انجام می دهد) به این اداره تحویل داده شود و پس از گذشت حدود یک ماه ویزای کار شما صادر می شود.

انواع ویزای کار در قبرس شمالی

ویزای کار در قبرس شمالی نیز دارای تنوع بسیاری است. ویزای کار شما می تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱- ویزای کاری برای فعالیت در یکی از شرکت های ثبت شده در قبرس شمالی

۲- ویزای کاری برای کارآفرینان و صاحبان مشاغل

۳- ویزای کار برای یادگیری یک حرفه و یا فن

۴- ویزای کاری برای مشاغل داوطلبانه و خیریه

وضعیت اعضای خانواده در ویزای کار

در صورتی که فرزندان شما پایین 18 سال سن داشته باشند شما میتوانید به واسطه ی دریافت ویزای کار بدون هیچ مشکلی اقامت افراد تحت تکلف خود را نیز بگیرید. تا وقتی که شما دارای ویزای کار در قبرس شمالی هستید افراد خانواده شما نیز مشمول اقامت در این کشور می شوند و می توانند از تمام خدمات درمانی، آموزشی و بانکی این کشور به صورت رایگان بهره ببرند.

مدارکی که باید برای کار در قبرس ارائه دهید

داشتن روزمه علمی و عملی برای شروع هرکاری می تواند بسیار کمک کننده باشد. از این رو پیشنهاد می کنیم قبل از مهاجرت به قبرس شمالی از تمام اماکنی که پیش از این در آن کار کرده اید توصیه نامه ی شغلی دریافت کرده و آن را در دفتر ترجمه رسمی به زبان ترکی و انگلیسی ترجمه نمایید. هر چند توانایی شما در عمل بیشتر از هر توصیه نامه ای در قبرس شمالی به کارتان می آید.

دیگر مدارک مورد نیاز:

– اصل و کپی پاسپورت

– ارائه گواهی عدم سو پیشنه در ایران

– ارائه گواهی سلامت فردی از آزمایشگاه مورد تایید در قبرس شمالی

– ارائه رزومه کاری وامل

– گواهی محل سکونت در قبرس شمالی مورد تائید مختار (مختار شخصی است که محل سکونت شما را تائید می نماید)

حداقل و میانگین درآمد در قبرس شمالی

حداقل حقوق در قبرس شمالی در سال 2022 بین 6000 تا 7000 لیر ترکیه است. در نظر داشته باشید که مشاغل مختلف درآمد متفاوتی دارد. شما می توانید در یک رستوران کار کنید و از حداقل حقوق بهره ببرید و یا به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شناخته شوید و ماهانه بیشتر از 20.000 لیر دریافتی داشته باشید.

انتخاب نوع زندگی و میزان هزینه در زندگی در قبرس شمالی در اختیار شماست. در صورتی که در منزل خود زندگی میکند و هزینه اجاره ی ماهانه پرداخت نمی کنید می تواند مطمئن باشید برای هر نفر با حدود 2000 تا 2500 لیر می توان به راحتی زندگی خوب و مطلوبی را ساخت.

تناسب درآمد و هزینه در قبرس شمالی

انتخاب نوع زندگی و میزان هزینه در زندگی در قبرس شمالی در اختیار شماست. در صورتی که در منزل خود زندگی میکند و هزینه اجاره ی ماهانه پرداخت نمی کنید می تواند مطمئن باشید برای هر نفر با حدود 1500 تا 2000 لیر می توان به راحتی زندگی خوب و مطلوبی را ساخت.

چه مشاغلی در قبرس شمالی بازار بهتری دارند

 اگر دارای توانایی فنی هستید نگران و قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید نگران کار خود نباشید. با توجه به روند سازندگی و پیشرفت قبرس شمالی در تمام زمینه هایی که مربوط به ساخت و ساز باشد با خیال جمع می توانید کار پیدا کنید. در کنار این موضوع کلیه مواردی که مربوط به صنعت توریسم و گردشگری نیز می باشد دارای بازار بسیار خوبی است. قبرس شمالی هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سرتاسر دنیاست.

برای کار در قبرس شمالی به کجا مراجعه کنیم؟

اگر توسط شرکت ما به قبرس شمالی مهاجرت نموده اید، علیرغم اینکه جستجو و یافتن شغل از وظایف ما محسوب نمی شود اما بدون شک مشاوران ویتریول در این زمینه نیز تا حد امکان به شما کمک خواهند کرد.

به عنوان توصیه ی پایانی پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید حتما از هم اکنون نسبت به یادگیری زبان انگلیسی و علی الخصوص ترکی(استانبولی) اقدام نمایید. 

پیام بگذارید